Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają kolejne LWCLU

Fot. Lockheed Martin

15 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Javelin Joint Venture w sprawie zamówienia kolejnej partii modułów celowniczo-startowych LWCLU przeznaczonych do pocisków FGM-148 Javelin.

Sierpniowa umowa ma wartość 117 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca listopada 2026 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, w całości pochodzące z funduszy Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Szczegóły, dotyczące liczby zamówionych modułów, pozostają niejawne. Nie można wykluczyć, że ich zakup ma pozwolić na uzupełnienie stanów magazynowych po przekazaniu sporej liczby modułów celowniczo-startowych Siłom Zbrojnym Ukrainy.

LWCLU jest następcą starszego zestawu przyrządów celowniczo-startowych CLU Block I. Jest od poprzednika o 70% mniejszy, o 40% lżejszy, a przy tym jego bateria odznacza się o 50% dłuższą żywotnością. Poza armią amerykańską jest także oferowany na eksport, 50 egzemplarzy trafi do Wojska Polskiego (w ramach II transzy pocisków FGM-148 Javelin zakupionych w styczniu bieżącego roku). Co ciekawe, urządzenie to może być wykorzystywane także do wystrzeliwania pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger, co zostało przetestowane w praktyce.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc