Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie wydłużyli resurs techniczny F-22A Raptor

US Air Force z pomocą Lockheed Martina i Boeinga przeprowadziła proces wydłużenia resursów technicznych samolotów dominacji powietrznej F-22A Raptor. Fot. US Air Force

26 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o zakończeniu realizacji programu wydłużenia resursów technicznych samolotów dominacji powietrznej Lockheed Martin F-22A Raptor.Powyższe prace były prowadzone przez centrum logistyczne US Air Force Ogden mieszczące się bazie lotniczej Hill z pomocą specjalistów z firm Lockheed Martin i Boeing. Celem programu było zwiększenie niezawodności samolotów oraz wydłużenia resursów technicznych do 8000 godzin. Proces był prowadzony od 2006 r. i obejmował m.in. modyfikacje struktury płatowca, modyfikacje systemów i agregatów pokładowych, naniesienie nowych powłok pochłaniających i rozpraszających promieniowanie elektromagnetyczne. Po zakończeniu powyższego programu specjaliści z Ogden będą realizować prace związane z dalszym rozwojem i doskonaleniem konstrukcji - wśród planowanych modyfikacji wymienia się m.in. nanoszenie nowych powłok na wloty powietrza do silników.

Obok programu modyfikacji eksploatowanych F-22A Raptor, centrum logistyczne w Hill odpowiadało także za gruntowne naprawy pięciu egzemplarzy poważnie uszkodzonych w czasie operacji lotniczych w ostatnich latach. Prace przy nich objęły 50 900 roboczogodzin.

W wyniku cięć budżetowych Lockheed Martin wyprodukował i dostarczył US Air Force jedynie 195 F-22A Raptor (w tym maszyny prototypowe). Ostatni z nich trafił do eksploatacji w 2012 r., docelowe plany zakładają, że będą służyć do połowy lat 40. Obecnie flota obejmuje około 137 maszyn w standardzie bojowym, 15 służących do zadań badawczo-rozwojowych i 31 przeznaczonych do szkolenia. Pod koniec 2017 r. rozpoczęto prace związane z przebudową maszyn badawczo-rozwojowych do standardu bojowego, co ma być tańsze niż ewentualne wznowienie produkcji (także analizowane przez Kongres w ostatnich latach).Uzupełnieniem dla nielicznej floty F-22A Raptor są m.in. pozostające w służbie Boeing F-15C/D Eagle, które w najbliższych latach mają zostać zastąpione przez 144 wielozadaniowych Boeing F-15EX Advanced Eagle oraz rosnącą liczbę Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie wydłużyli resurs techniczny F-22A Raptor”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc