Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie rozwijają i testują bezzałogowe aparaty MQ-9

Amerykanie nadal rozwijają i testują bojowe bezzałogowe aparaty latające rodziny MQ-9. Fot. US Navy

22 kwietnia lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych oraz General Atomics Aeronautical Systems poinformowali o nowych rozwiązaniach testowanych w ramach programu rozwoju bezzałogowych aparatów latających rodziny MQ-9.

Producent, General Atomics Aeronautical Systems Inc. poinformował o realizacji prób rozszerzających możliwości już eksploatowanych bojowych bezzałogowych aparatów latających MQ-9 Reaper. W kooperacji z L3Harris oraz US Air Force rozpoczęto testy zasobników RDESS (Reaper Defense Electronic Support System). Głównym celem systemu jest rozszerzenie możliwości zwiadowczych samolotów, które mogą przechwytywać i zbierać sygnały elektroniczne w bezpiecznej odległości od obserwowanych celów. Część z lotów wykonywano na obszarze Europy, gdzie jednocześnie testowano system ABMS (Advanced Battle Management System). Proces rozwoju konstrukcji ma związek z dalszymi planami związanymi z doskonaleniem konstrukcji bezzałogowych w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei US Navy pochwaliła się wykorzystaniem prototypowego MQ-9B Sea Guardian w ćwiczeniach Unmanned Systems Integrated Battle Problem odbywających się na wodach Oceanu Spokojnego. W ich ramach samolot służył jako zewnętrzne źródło informacji przekazujące dane o celach pozahoryzontalnych do jednego z okrętów nawodnych. Dodatkowo sprawdzono, kolejny raz, praktyczne działanie zasobnika na boje hydroakustyczne – dane uzyskane z ich wykorzystania były na bieżąco przekazywane do stanowisk dowodzenia na okrętach oraz samolotach załogowych. Rozwiązania przetestowane w czasie ćwiczeń zostaną w najbliższych latach wykorzystane operacyjnie – m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły osiemnaście MQ-8B wraz z zasobnikami do przenoszenia boi hydroakustycznych, a także modułami zbierania i przekazywania danych do stanowisk dowodzenia.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc