Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

36 tys. żołnierzy w szeregach Terytorialsów.

Źródło: WOT

W miniony weekend Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły 36 tysięcy żołnierzy! Dla każdego z nich obrona i wspieranie lokalnych społeczności oraz służba Ojczyźnie to priorytet. Wzrost liczby ochotników chcących wstąpić w szeregi Terytorialsów wyraźnie wskazuje na ciągłą potrzebę rozwoju formacji i słuszność jej działania!

Rozwój istniejących i formowanie nowych brygad, ciągły wzrost liczebności formacji oraz przejmowanie nowych obszarów działań – np. odpowiedzialność za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej – wszystko to sprawia, że Wojska Obrony Terytorialnej nie tylko się rozwijają ale i znacząco wzmacniają potencjał obronny Polski.

W miniony weekend w szeregi Terytorialsów wstąpili kolejni ochotnicy chcący służyć Ojczyźnie. Ciągły wzrost zainteresowania służbą w szeregach WOT świadczy o tym, jak bardzo potrzebne było ich utworzenie. Od ponad 5 lat żołnierze formacji stoją na staży swoich lokalnych społeczności, jednocześnie zapewniając wzrost bezpieczeństwa całego kraju. Wraz ze z rozwojem formacji, zwiększa się również zaufanie do jej żołnierzy. Według badań CBOS obecnie ponad dwie trzecie (67%) dorosłych Polaków to zwolennicy Terytorialsów. Wpływ na zwiększenie  zaufania (w stosunku do pierwszych lat istnienia WOT) ma zaangażowanie Terytorialsów w akcje przeciwkryzysowe (m.in. Przyjazna Energia), operacje przeciwcovidowe, a także działania i wsparcie innych służb na granicy białoruskiej (operacja Silne Wsparcie) oraz ukraińskiej (operacja Niezawodna Pomoc).

Już po Nowym Roku, rozpoczną się kolejne szkolenia podstawowe skierowane do ochotników w ramach projektu Ferie z WOT. Jeśli chcesz dołączyć - skontaktuj się rekruterem (wykaz znajdziesz na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl). Wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej w WOT można składać w Wojskowych Centrach Rekrutacji oraz poprzez platformę ePUAP.

Ponadto już w styczniu oraz lutym żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Szkoły Podoficerskiej SONDA wezmą udział w organizacji II edycji programu „Trenuj z Wojskiem”.

***

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Formacja przez cały czas dynamicznie się rozwija. Żołnierze szkolą się obecnie w ramach osiemnastu brygad obrony terytorialnej. W ostatnim czasie utworzono trzy nowe brygad OT: 18 Stołeczną Brygadę OT, 19 Nadbużańską Brygadę OT oraz 20 Przemyską Brygadę OT. W bezpośredniej podległości Dowództwa WOT pozostają również: Centrum Szkolenia WOT w Toruniu, Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoła Podoficerska SONDA.

Źródło: Materiały prasowe WOT.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc