Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

105 mld USD na wsparcie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwrócił się do Kongresu o zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy i Izraela. Na zdjęciu odpalenie ppk Javelin przez żołnierza Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy/35. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej

20 października prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden zwrócił się do Kongresu o zgodę na przekazanie ponad 105 mld USD na m.in. pomoc wojskową dla Izraela i Ukrainy.

Kwota ta ma dzielić się na kilka niezależnych części. Aż 61,4 mld USD trafić miałoby do Ukrainy w ramach pomocy wojskowej, Izrael zaś miałby otrzymać 14,3 mld USD. Pomoc humanitarna dla obydwu państw (ale też np. dla Strefy Gazy) miałaby wynieść ok. 9,15 mld USD. Kolejnych 14 mld USD miałoby zostać przekazane na poprawę bezpieczeństwa na granicy amerykańsko-meksykańskiej. 7 mld USD wsparcia miałyby otrzymać państwa regionu Indo-Pacyfiku, w tym Tajwan. Dane te są nieoficjalne, zostały przekazane amerykańskim mediom przez anonimowych urzędników.

Środki te mają pozwolić na wsparcie globalnego bezpieczeństwa i interesów Stanów Zjednoczonych, w tym poprzez zabezpieczenie państw mających szczególne znaczenie dla architektury sojuszy Waszyngtonu. Z oczywistych względów gros pomocy miałoby trafić na napadniętą przez Rosję Ukrainę. Również Izrael może liczyć na dodatkową pomoc ze względu na konflikt z Hamasem. Największym beneficjentem pomocy będzie zaś... amerykański przemysł zbrojeniowy, który będzie mógł kontynuować rozwój zdolności produkcyjnych, inwestycje w nowe technologie i utrzymanie zatrudnienia na wysokim poziomie. Mimo oczekiwanej opłacalności dla Stanów Zjednoczonych, Kongres ma być podzielony w kwestii znaczącego zwiększenia pomocy dla państw trzecich. Zdominowany przez Republikanów Kongres musi uwzględniać nastroje wśród własnego elektoratu, którego istotny odsetek sprzeciwia się zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy. Niewykluczone, że jest to powód połączenia pomocy dla Ukrainy z tradycyjną już pomocą dla Izraela.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc