Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Francuzi przekażą Ukraińcom Mirage 2000

Fot. Siły Powietrzne i Kosmiczne Francji

6 czerwca francuski prezydent Emmanuel Macron ogłosił w mediach lokalnych, że rząd w Paryżu przekaże Ukrainie wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Mirage. Powyższy plan jest elementem większego pakietu pomocy.

Zgodnie z deklaracjami, Paryż chce przeszkolić około 4500 ukraińskich żołnierzy, a także kontynuować dostawy sprzętu wojskowego. Nowością jest wzmianka o Mirage 2000 – szkolenie ukraińskich pilotów oraz personelu obsługi naziemnej ma rozpocząć się w lecie bieżącego roku. Francuskie samoloty mają dołączyć do zadeklarowanych przez państwa europejskie Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.

Wśród powodów francuskiej deklaracji można wymienić niewielką liczbę amerykańskich maszyn, które mogą trafić na Ukrainę od dotychczasowych użytkowników. Nie można wykluczyć, że Mirage 2000 pozwolą na zastąpienie nielicznych Su-24, które obecnie są wykorzystywane m.in. jako nosiciele pocisków manewrujących MBDA Storm Shadow dostarczanych przez europejskich użytkowników. Nie należy zapominać przy tym, że Mirage 2000 jest popularnym typem wielozadaniowego samolotu bojowego – poza Francją są eksploatowane m.in. przez Grecję, a dodatkowo 12 maszyn tego typu wycofał Katar.

W ramach ostatnich deklaracji pomocy wojskowej, poza F-16 i Mirage, samoloty wojskowe zadeklarowała Szwecja – mowa o dwóch maszynach wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340AEW.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc