Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy inwestują w pociski manewrujące SCALP

Fot. MBDA

11 maja korporacja MBDA poinformowała o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Grecji w sprawie realizacji usługi modernizacji pocisków manewrujących SCALP, które są eksploatowane przez Siły Powietrzne tego europejskiego kraju.

Na jego mocy specjaliści MBDA mają realizować usługi wsparcia eksploatacji, a także modernizować pociski znajdujące się w magazynach greckiego lotnictwa. Zabieg ma pozwolić na wydłużenie resursów oraz rozszerzenie możliwości bojowych broni.

Grecy zakupili pierwsze pociski SCALP w 2001 roku wraz z partią wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Mirage 2000-5 Mk2 (22 pociski), które dostarczono do 2007 roku. W 2004 roku Ateny zamówiły drugą transzę (34 sztuk), które także trafiły do zamawiającego około 2007 roku. Osiemnaście kolejnych zakupiono wraz z pierwszymi samolotami Dassault Rafale w 2021 roku. Oba typy maszyn są jedynymi nosicielami tej broni w strukturach greckiego lotnictwa wojskowego. Stanowią ważną przeciwwagę dla Turcji, która jest lokalnym rywalem dla Grecji.

Grecja jest jednym z kilku eksportowych użytkowników pocisków manewrujących MBDA SCALP. W ostatnich latach na ich zakup zdecydowały się m.in. Egipt, Indie, Katar (we wszystkich wymienionych przypadkach jako element zestawu uzbrojenia Dassault Rafale). Dodatkowo broń trafiła także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poza tym pociski są eksploatowane przez Francję, Wielką Brytanię oraz Włochy.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc