Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie kierują dodatkową pomoc sprzętową na Filipiny

W ramach przygotowywanego pakietu Filipiny mają przejąć trzy C-130H Hercules. Fot. Siły Powietrzne Filipin

2 maja administracja amerykańska poinformowała, że prezydent Joe Biden skierował do Kongresu Stanów Zjednoczonych wniosek o wydanie zgody na przekazanie Filipinom sprzętu wojskowego pochodzącego z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, które zostały potwierdzone przez resort obrony Filipin, mowa o trzech używanych średnich samolotach transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules oraz kutrach patrolowych dwóch typów – dwóch jednostkach typu Island (wycofanych z eksploatacji w US Coast Guard) oraz dwóch typu Marine Protector (także z nadwyżek sprzętowych USCG). Co ciekawe, komunikat Białego Domu wskazuje także, że para patrolowców typu Cyclone (wycofana z eksploatacji w US Navy) jest już transportowana drogą morską na Filipiny. Oznacza to, że morski rodzaj sił zbrojnych tego państwa będzie eksploatować trzy jednostki tego typu.

Patrolowce, o ile zostaną przekazane, mają wzmocnić potencjał operacyjny sił morskich odpowiedzialnych za kontrolę szlaków morskich w tym wyspiarskim państwie. Z kolei C-130H Hercules mają wzmocnić lotnictwo wojskowe, które jest niezbędne do utrzymania komunikacji i transportu wojska, służb porządku publicznego oraz pomocy humanitarnej. Obecnie Siły Powietrzne dysponują czterema C-130 starszych odmian oraz oczekują na dostawy dwóch kolejnych C-130H Hercules z nadwyżek sprzętowych Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo Ministerstwo Obrony zamówiło trzy fabrycznie nowe C-130J-30 Super Hercules (poprzez procedurę komercyjną DCS).

Przekazanie kolejnych partii pomocy wojskowej to wynik zawartej, niedawno, umowy o współpracy wojskowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Filipinami. Nie można wykluczyć, że w najbliższych miesiącach władze w Waszyngtonie uruchomią kolejne pakiety, które mogą obejmować m.in. turbośmigłowe samoloty bojowe Embraer A-29 Super Tucano bądź wielozadaniowe Lockheed Marin F-16 Fighting Falcon.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc