Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie wycofali trzy patrolowce typu Cyclone

Fot. US Navy

21 marca w Aleksandrii w Egipcie odbyła się uroczystość przekazania Egiptowi przez Stany Zjednoczone trzech patrolowców typu Cyclone. Tym samym, powoli, kończy się historia eksploatacji tych jednostek przez US Navy.

Przekazane 21 marca w Egipcie okręty to byłe USS Hurricane (PC 3), USS Sirocco (PC 6) oraz USS Thunderbolt (PC 12), które ostatnie miesiące pełniły zadania na obszarze Zatoki Perskiej. W rejsie dostawczym, który liczył 4000 mil morskich, mieszane amerykańsko-egipskie załogi prowadziły proces treningu oraz przekazywania obowiązków. Ogółem w stoczni Bollinger Shipyards w Lockport w stanie Luizjana zbudowano na potrzeby US Navy czternaście patrolowców tego typu. Zostały wprowadzone do służby w latach 1993-2000. Początkowo amerykańska flota nie miała pomysłu jak je wykorzystywać. Ostatecznie większość z nich trafiła na wody Zatoki Perskiej, gdzie realizowały zadania w strefie przybrzeżnej wspierając siły sojusznicze.

W ramach procedury EDA Amerykanie rozpoczęli przekazywanie zbędnych patrolowców sojusznikom już w 2004 roku, kiedy prototypowy USS Cyclone trafił na Filipiny, gdzie otrzymał nazwę BRP General Mariano Alvarez (PS-38). Obecnie władze tego kraju czynią starania o przejęcie pozostałych. W marcu 2022 roku pięć jednostek (Whirlwind, Firebolt, Squall, Typhoon oraz Tempest) zostało przekazanych Siłom Morskim Bahrajnu. Transfer trzech kolejnych do Egiptu stanowi kontynuację procesu wzmacniania potencjału sojuszników. Z pięciu pozostałych, eks-USS Shamal (wycofany 16 lutego 2021 roku) jest przeznaczony na złom, podobny los czeka eks-USS Zephyr, a eks-USS Tornado oczekuje na los (opuszczenie bandery 18 lutego 2021 roku). W linii pozostają ostanie dwa, czyli USS Monsoon (PC-4) oraz USS Chinook (PC-9).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc