Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

1000 pistoletów VIS 100 M1 trafiło na rynek cywilny

Fot. Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.

VIS 100 M1, pistolet zaprojektowany i wyprodukowany przez Fabrykę Broni „Łucznik”  Radom wszedł na polski rynek cywilny w 2020 roku. Mimo pandemii koronawirusa cywilna wersja VIS 100 w zaledwie 9 miesięcy trafiła już do tysiąca entuzjastów i miłośników polskiej broni strzeleckiej.

W sierpniu 2020 roku pierwsze egzemplarze cywilnych pistoletów VIS 100 M1 kal. 9x19 mm trafiły do sprzedaży. Pistolet charakteryzuje się małą masą, optymalnymi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Dostosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Dzięki wymiennym nakładkom posiada ergonomiczny chwyt z możliwością dopasowania jego wielkości do ręki użytkownika.

Szkielet broni wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium. Szyna NATO Rail, zgodna ze standardem STANAG 4694, przeznaczona do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego zwiększa jego funkcjonalność. Broń posiada też automatyczny bezpiecznik, który chroni przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Dodatkowo zastosowano tzw. zwalniacz napiętego kurka (decocker).

W ciągu zaledwie 9 miesięcy Fabryka Broni w Radomiu sprzedała na rodzimym rynku 1000 egzemplarzy VIS 100 M1. Odbiorcami pistoletów są miłośnicy polskiej broni, którzy uprawiają szeroko rozumiany sport strzelecki tj. strzelectwo dynamiczne, jak i strzelectwo tarczowe. Broń znalazła także uznanie kolekcjonerów broni palnej. Ta jednostka broni jest wyjątkowa, ponieważ to pierwszy od lat 90. polski pistolet w pełni opracowany konstrukcyjnie i technologicznie oraz wykonany na terenie Polski.

- Jesteśmy dumni, że pistolet VIS 100 M1, zasilany amunicją 9x19 mm znalazł uznanie wśród klientów rynku cywilnego. Nasza broń jest dziś w sprzedaży na rodzimym rynku, ale Fabryka Broni rozmawia też z importerami m.in. z USA, Kanady oraz krajów Ameryki Południowej i Europy. Chcemy, by polskie konstrukcje takie jak VIS 100 czy MSBS GROT stały się mocną marką, promującą polską myśl technologiczną – mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Pistolet VIS 100 M1 to cywilna wersja opracowanego i zaprojektowanego, a  także produkowanego przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom wojskowego pistoletu samopowtarzalnego VIS 100. Broń została zaprezentowana po raz pierwszy 1 lipca 2014 r. podczas otwarcia nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. VIS 100 powstał w ramach wojskowego projektu Tytan, a nazwa nawiązuje do historycznego Vis wz. 35 oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do dziś dostarczono wojsku prawie 8000 pistoletów VIS 100 kal.9x19 mm. W bieżącym roku zaplanowano kolejne dostawy, dzięki czemu do końca 2021 roku do polskich sił zbrojnych trafi prawie 6000 sztuk VIS 100.

Źródło: Fabryka Broni „Łucznik” Radom sp. z o.o.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “1000 pistoletów VIS 100 M1 trafiło na rynek cywilny”

  1. Kompromitacja że tak mało sprzedali. Poza tym od kiedy MAG 95 i 98 oraz Wist 94 nie są polskimi konstrukcjami?

  2. Oby to było nie tysiąc ale przynajmniej 10-20 tysięcy sztuk także na eksport za ocean plus kolejne zamówienia dla służb mundurowych

  3. Strzelałem... podstawowy pozytyw - jest polski. Tani jako optics ready. Tyle zalet. Ma wysoko umieszczoną lufę względem chwytu. Do sportu się nie nadaje. Jako pistolet bojowy - średnio. Może się skuszę do kolekcji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc