Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ZM Tarnów S.A. dostarczyły kolejne karabiny wyborowe Bor

Fot. ZM Tarnów S.A.

14 lutego Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. poinformowały o dostarczeniu kolejnej partii karabinów wyborowych Bor do Wojska Polskiego. Tym samym zakończono (przed terminem) realizację kontraktu zawartego z Agencją Uzbrojenia w marcu 2023 roku.

Powyższa umowa, o wartości niespełna 2,9 mln PLN brutto, obejmowała 50 powtarzalnych karabinów wyborowych Bor zasilanych amunicją 7,62x51 mm NATO. Dostawy zaplanowano w latach 2023-24. Co ciekawe, ostatnie egzemplarze trafiły do użytkownika pół roku przed zakładanym terminem. Jak podkreśla producent, dzięki temu liczba wyprodukowanych Borów przekroczyła 1000 egzemplarzy.

Jak podkreśla Wiceprezes Zarządu ZM Tarnów S.A., Robert Pacana, dostawa pół roku przed planowanym terminem i wyprodukowanie już przeszło 1000 szt. karabinów BOR potwierdza, że jesteśmy niekwestionowanym liderem w kraju, jeśli chodzi o produkcję broni precyzyjnej. To dla nas powód do dumy i jednocześnie potwierdzenie, że nasze wyroby prezentują najwyższą jakość i spełniają wymagania współczesnego pola walki.

Karabin wyborowy Bor-7,62 jest bronią powtarzalną zasilaną amunicją 7,62×51 mm NATO z magazynków pięcio- lub dwurzędowych dziesięcionabojowych. Masa niezaładowanej broni bez celownika wynosi 6,1 kg, zaś z pełnym magazynkiem i celownikiem (w zależności od zastosowanego typu) nieco przekracza 7 kg. Długość bez hamulca wylotowego to 980 mm (długość lufy 660 mm), zaś z hamulcem wylotowym 1038 mm. Prędkość początkowa pocisku to ok. 870 m/s. Wyposażony jest w uniwersalną szynę montażową do celownika optycznego i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych urządzeń (np. przystawki noktowizyjnej i innych akcesoriów). Broń ma efektywny hamulec wylotowy oraz składany dwójnóg i podporę tylną. Karabin jest przeznaczony do prowadzenia precyzyjnego ognia na odległościach do 1200 m do siły żywej oraz sprzętu wojskowego, w tym lekko opancerzonego.

Standardowo Bor jest obecnie wyposażany w komercyjny celownik optyczny Schmidt & Bender 3-12×50 PM II/LP (wcześniej Leupold Mark IV Long, Range Tactical 4,5-14×50 M1). Celowniki są kupowane na mocy odrębnych umów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc