Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Zachodniopomorscy Terytorialsi zakończyli pierwszy etap szkolenia. Teraz będą się specjalizować

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym i egzaminem na poligonach, żołnierze 14 ZBOT zakończyli pierwszy etap szkolenia indywidualnego. Teraz rozpoczną kolejny etap szkolenia żołnierzy WOT - specjalistyczny.

Na zakończenie trwającego co najmniej rok szkolenia indywidualnego, podczas którego każdy z żołnierzy 14 ZBOT uczestniczył w takich samych zajęciach, zachodniopomorscy Terytorialsi sprawdzili nabyte umiejętności podczas tzw. szkolenia zintegrowanego. Był to dwutygodniowy cykl zajęć na poligonach, podczas których instruktorzy i dowódcy oceniali żołnierzy z nabytych umiejętności m.in. z zakresu taktyki, strzelania czy udzielania pomocy przedmedycznej. W zajęciach tych brali udział zarówno terytorialsi z kompanii dowodzenia i logistycznej ze Szczecina, z batalionów w Choszcznie i Trzebiatowie.

- Było to podsumowanie szkolenia indywidualnego. Na zakończenie szkolenia zintegrowanego zorganizowaliśmy pętlę taktyczną, która zweryfikowała zdobyte umiejętności i wiedzę naszych żołnierzy. Korzyścią tego szkolenia jest także to, że dało ono okazję do lepszego zgrania się żołnierzy w swoim pododdziale - mówi por Piotr Pietrzak ze 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie.

Teraz Terytorialsi z 14 ZBOT rozpoczną kolejny etap szkolenia jakim jest nauka i kształtowanie umiejętności specjalistycznych. Oznacza to, że będą kształcili się w takim zakresie, jaki wyznaczają im zajmowane stanowiska. To np. strzelec, saper, medyk, radiooperator, operator wyrzutni przeciwpancernej czy dowódca. Podczas tego szkolenia żołnierze przygotowywani będą do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. To właśnie na tym etapie żołnierze zdobędą liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając społeczność lokalną. Etap szkolenia specjalistycznego potrwa rok.

Po jego zakończeniu nastąpi trzeci, ostatni etap szkolenia, tzw. szkolenie zgrywające pododdziału, gdzie dominuje przede wszystkim nauka pracy w zespole. W tym czasie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali „Terytorialsi”, co w przypadku żołnierzy 14 ZBOT oznacza np. działania na wodzie i w rejonie nadmorskim i zurbanizowanym. Dopiero po nim zakończą pełny cykl szkolenia żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej osiągając „combat ready”, czyli gotowość bojową.

- Zakończenie tego pierwszego etapu szkolenia to kolejny kamień milowy w trzyletniej historii naszej jednostki - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Borowczyk. - Nasi żołnierze są coraz sprawniejsi i coraz lepiej wyszkoleni. Znając ich motywację do służby, nie mam wątpliwości, że wkrótce posiądą kolejne umiejętności, które pozwolą im być jeszcze bardziej użytecznymi dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Pomorza Zachodniego.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad tysiąc żołnierzy-ochotników. Większość z nich ma już ponad rok służby w WOT i rozpocznie teraz etap szkolenia specjalistycznego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc