Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wojciech Arndt: zwiększamy moce produkcyjne radomskiego „Łucznika” [WYWIAD]

Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. Wojciech Arndt. Fot. FB Radom

 – Moce produkcyjne Fabryki Broni są obecnie bardzo duże, ale i tak chcemy je zwiększyć. Wręcz musimy to zrobić, ponieważ Ministerstwo Obrony Narodowej planuje radykalny wzrost liczebności Sił Zbrojnych, co z kolei będzie powodowało większe zapotrzebowanie na nasze produkty – mówi Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.

Łukasz Prus, ZBiAM, Jak pod względem realizowanej produkcji i osiągniętych wyników finansowych dla Fabryki Broni wyglądał 2021 rok?

Wojciech Arndt, Prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom: Jeżeli chodzi o wielkość produkcji, to ze względów bezpieczeństwa naszego kraju nie mogę ujawniać szczegółów. Mogę natomiast zapewnić, że zrealizowaliśmy założony plan produkcyjny. W 2021 roku Fabryka Broni produkowała wojskowe karabinki MSBS GROT w wersji A2 i BERYL oraz pistolety VIS 100 a także ich odpowiedniki na rynek cywilny . Ponadto realizowaliśmy zamówienia dotyczące remontów karabinków BERYL znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Jeśli chodzi o wyniki finansowe osiągnięte przez spółkę, to w 2021 roku zanotowaliśmy zysk netto. Chciałbym też podkreślić, że bardzo dobrym rokiem dla radomskiej fabryki był rok 2019. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała wiele perturbacji związanych z produkcją. Teraz jednak, po wynikach z 2021 roku, widzimy, że negatywna tendencja została zażegnana, odbicie w wydajności produkcyjnej nastąpiło zwłaszcza w drugiej połowie ubiegłego roku.

Powiedział Pan, że obecnie realizowana jest produkcja GROTA w wersji A2. Co zatem z karabinkami, które zostały dostarczone do odbiorów w poprzednich wersjach? Czy zostały one w jakiś sposób zmodernizowane?

Fabryka Broni obecnie produkuje wyłącznie karabinki GROT w wersji A2. Jeżeli chodzi o poprzednie wersje, to wszystkie karabinki w wersji A1, które zostały przekazane wojsku, wyposażyliśmy w zabezpieczenie regulatora gazowego. Oznacza to, że dzisiaj karabinek GROT w wersji A1 już nie występuje bez tego zabezpieczenia.

Automatyzacja procesów produkcyjnych znacznie podniosła wydajność zakładu. Fot. FB Radom

W stosunku do wersji A2 główny użytkownik karabinka MSBS GROT miał konkretne oczekiwania. Jakie opinie o tej broni docierają do fabryki ze strony żołnierzy?

Jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi użytkownikami produkowanej przez nas broni. Co do karabinka MSBS GROT w wersji A2, to jego użytkownikami są przede wszystkim żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Chwalą oni tę wersję, a jednocześnie przekazują nam swoje spostrzeżenia i  wskazówki dotyczące kolejnych ewentualnych zmian, które zostaną wprowadzone w wersji A3. Już dzisiaj zastanawiamy się i koncepcyjnie pracujemy nad tą wersją. Jesteśmy spółką produkującą przede wszystkich na rzecz Sił Zbrojnych RP, dlatego robimy wszystko, żeby spełnić wszelkie wymagania naszego klienta. Bardzo nam w tym pomagają różnego rodzaju cykliczne spotkania i szkolenia a szczególnie największe wydarzenie w ramach corocznej konferencji „GROTowisko” organizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Z ostatnich doniesień prasowych wynika, że Fabryka Broni przygotowuje się do poważnych inwestycji związanych ze zwiększeniem mocy produkcyjnych zakładu. Na czym będą one polegały i  jaki harmonogram założono dla tych przedsięwzięć?

Na przełomie 2021 i 2022 roku opracowaliśmy plan rozbudowy fabryki, który został zaakceptowany przez naszego głównego właściciela, czyli Polską Grupę Zbrojeniową. Plan ten jest już przez nas realizowany i zakłada m.in. rozbudowę istniejącej hali produkcyjnej. Planujemy również budowę zupełnie nowych obiektów na dwóch sąsiednich działkach. Przewidujemy także zwiększenie przestrzeni magazynowej. Zakładamy, że plan rozbudowy zostanie zrealizowany w ciągu kilku lat. Chciałbym zauważyć, że w 2014 r., kiedy spółka przeprowadzała się do obecnych budynków, planowano, że w fabryce będzie pracowało ok. 300 osób. W tej chwili spółka zatrudnia ponad 500 ludzi. Wydaje się, że rozbudowa fabryki nie spowoduje konieczności zwielokrotnienia liczebności kadry, ponieważ znaczna część naszych planów wiąże się z automatyzacją i robotyzacją procesów technologicznych. Mamy wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy są w stanie przy zachowaniu obecnej liczebności zwiększyć produkcję zakładu dzięki nowoczesnym technologiom. Podkreślenia wymaga też fakt, że Fabryka Broni już zwiększyła wydajność produkcji na bazie istniejącej infrastruktury. Podam przykład: wraz z rozpoczęciem wakacji zrealizowaliśmy plan produkcji założony na 2022 rok. Moce Fabryki Broni są zatem bardzo duże, ale i tak chcemy je zwiększyć. Wręcz musimy to zrobić, ponieważ Ministerstwo Obrony Narodowej planuje radykalne zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych, co będzie powodowało wzrost zapotrzebowania na nasze produkty.

Fabryka zbiera od żołnierzy informacje, które zostaną wykorzystane do opracowania karabinka MSBS Grot w wersji A3. Fot. FB Radom

W sieci pojawiło się wiele zdjęć z wojny na Ukrainie, na których widać żołnierzy uzbrojonych w  karabinki MSBS GROT. Czy fabryka zawarła kontrakt z ukraińskim Ministerstwem Obrony na dostawę tej broni albo przekazała ją Ukraińcom w innej formie?

Fabryka Broni nie sprzedała ani bezpośrednio nie przekazała żadnej broni na Ukrainę. Rzeczywiście na wielu zdjęciach można rozpoznać karabinki MSBS GROT w wersji A2. Wiemy także, że na Ukrainę trafiło sporo tej broni w wersji A1. Z doniesień publicznych wiemy również, że zostało tam przekazanych ponad 10 tys. sztuk karabinków MSBS GROT. Jako producent tej broni oczywiście czekamy na wszelkie informacje dotyczące jej eksploatacji na realnym polu walki. Tak naprawdę najważniejszy test karabinek MSBS GROT przechodzi właśnie teraz na Ukrainie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc