Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Włoskie lotnictwo morskie odebrało ostatni śmigłowiec NH90

Fot. Marynarka Wojenna Włoch

2 października koncern Leonardo poinformował o dostarczeniu Marynarce Wojennej Włoch ostatniego, zamówionego, egzemplarza wielozadaniowego śmigłowca pokładowego NH90. Ogółem użytkownik zakupił 56 sztuk w dwóch odmianach.

Ostatnim dostarczonym wiropłatem rodziny NH90 jest wyspecjalizowany wariant SH-90A przeznaczony do walki podwodnej i nawodnej. Łącznie Włosi zamówili 46 egzemplarzy tego typu, których uzupełnieniem jest dziesięć MH-90A, które są wykorzystywane do zadań transportowo-desantowych i wsparcia sił specjalnych. Pierwszy NH90 trafił do włoskiego lotnictwa morskiego w 2011 roku, dotychczas flota wylatała ponad 35 tys. godzin w różnych obszarach świata.

Poza samymi śmigłowcami, które dostarczano z zakładów koncernu Leonardo mieszczących się w Wenecji, kontrakt obejmował budowę centrum szkolenia symulacyjnego wyposażone w zaawansowany symulator pozwalający na pełne odwzorowanie charakterystyk lotu. Dzięki niemu na każdą godzinę w powietrzu, załogi realizują proces szkolenia naziemnego trwającą także godzinę. To z kolei ogranicza koszty eksploatacji floty.

W strukturach Marynarki Wojennej Włoch śmigłowce SH-90A/MH-90A są wykorzystywane jako podstawowy typ wiropłata pokładowego stacjonującego na okrętach eskortowych oraz jednostkach lotniczych. Ich uzupełnieniem jest nieliczna flota cięższych Leonardo AW101.

Poza włoskim lotnictwem morskim Rzym zamówił także 60 wielozadaniowych NH90TTH, które są dostarczane do lotnictwa wojsk lądowych. Maszyny przeszły chrzest operacyjny w czasie działań w Afganistanie (w 2012 roku).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc