Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katar odebrał pierwsze dwa śmigłowce pokładowe NH90NFH

Katar odebrał pierwszą parę wielozadaniowych śmigłowców pokładowych NH90NHF. Fot. Leonardo

7 kwietnia koncern Leonardo poinformował, że Siły Powietrzne Kataru odebrały pierwsze dwa wielozadaniowe śmigłowce pokładowe NHIndustries NH90NFH. Łącznie powyższy użytkownik zamówił dwanaście egzemplarzy wiropłatów w tej wersji.


Pierwsza para NH90NFH trafiła do użytkownika 31 marca na terenie zakładów montażu ostatecznego NH90 mieszczących się w Wenecji. Tym samym konsorcjum NHIndustries rozpoczęło dostawy obu wersji NH90, które zostały zamówione przez Katar – pierwszy lądowy NH90TTH trafił do użytkownika w grudniu 2021 roku.

Dotychczas NHIndustries dostarczył klientom około 470 egzemplarzy NH90 różnych wersji, które łączni wylatały ponad 300 tys. godzin. Katar zamówił 28 sztuk (16 TTH i 12 NFH) w marcu 2018 roku. Kontrakt obejmuje opcje, które mogą umożliwić rozszerzenie umowy o dwanaście kolejnych egzemplarzy (po sześć obu wersji). W pokonanym polu europejska oferta pozostawiła amerykańską, która obejmowała UH-60M Black Hawk oraz MH-60R Seahawk. Dotychczas był to ostatni sukces marketingowy programu NH90 na rynkach eksportowych.

W Katarze śmigłowce tego typu pozwoliły na zastąpienie dotychczas eksploatowanych Westland Sea King, które sprzedano do Pakistanu. W przypadku wersji NFH, ma ona stanowić element lotniczy nowych okrętów wojennych – wielozadaniowego śmigłowcowca desantowego oraz czterech korwet wielozadaniowych, które są budowane przez włoski koncern Fincantieri.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc