Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wietnam zainteresowany zakupami w Stanach Zjednoczonych

6 marca media wietnamskie ujawniły, że przedstawiciele Ministerstwa Obrony tego kraju odbyli, w ostatnich tygodniach, kilkanaście spotkań z amerykańskimi odpowiednikami połączonymi z prezentacją sprzętu wojskowego, mogącego trafić poprzez procedurę FMS do Wietnamu.

W ostatnich tygodniach prezentacje objęły m.in. wielozadaniowe śmigłowce Airbus UH-72A Lakota, turbośmigłowe samoloty szkolno-treningowe Beechcraft T-6 Texan II. Pierwsze z nich mają, według przecieków medialnych, zostać zakupione w celu wypełnienia luki sprzętowej w siłach zbrojnych Wietnamu. Obecnie podstawowym śmigłowcem kategorii lekkiej są UH-1 Huey zdobyte przez władze komunistyczne w 1975 roku. W większości przypadków służą do zadań transportowo-łącznikowych, a więc podobnie jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie UH-72A Lakota zastąpiły UH-1.

W przypadku T-6 Texan II mowa o potrzebach szkolnych Sił Powietrznych. Dodatkowo, część prasy wietnamskiej, sugeruje, że zakup amerykańskich samolotów szkolno-treningowych może zostać powiązane z planami pozyskania w przyszłości wielozadaniowych maszyn bojowych – od kilkunastu miesięcy (poprzez anonimowe źródła) mowa o rosnącym zainteresowaniu władz wietnamskich kupnem F-16C/D Fighting Falcon (także pochodzącym z nadwyżek sprzętowych USAF).

W ostatnich latach współpraca polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Wietnamem zacieśnia się. Wśród przykładów kooperacji wojskowej można wymienić przekazanie kutra patrolowego typu Hamilton, który w 2017 roku zasilił Straż Wybrzeża tego kraju.

(ŁP) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc