Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wieloletni budżet obronny Republiki Włoskiej

Włoski resort obrony przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2021 rok. Projekt ma jednocześnie zawierać mechanizmy pozwalające na prowadzenie programów wieloletnich. Rys. Leonardo.

18 listopada minister obrony Włoch Lorenzo Guerini ogłosił w parlamencie projekt ustawy budżetowej, zawierającej instrumenty planowania rozwoju sił zbrojnych na kilka najbliższych lat. Dzięki niemu Włochy miałyby potwierdzić swoją wiarygodność jako partnera państw NATO i Unii Europejskiej, ale też w ramach relacji bilateralnych. Dokument w wersji finalnej obejmować ma lata 2021-2035, choć bliższe szczegóły tak dalekosiężnych planów nie zostały ujawnione.

Głównym celem na najbliższe trzy lata ma być wzrost wydatków obronnych o przynajmniej 1,5 mld EUR rocznie.

Ważną pozycją w budżecie będą wydatki związane z modernizacją. W najbliższym czasie uruchomionych ma zostać 40 różnych programów modernizacyjnych, których koszt ma przekraczać 5 mld EUR rocznie, a więc blisko ¼ tegorocznego budżetu Ministerstwa Obrony Włoch. Za szczególnie ważny uważany jest rozwój tzw. nowych technologii, a więc rozwój zdolności walki w cyberprzestrzeni, rozwój sztucznej inteligencji itd. Szczególna rola przypadnie też programom międzynarodowym, jak Tempest (perspektywiczny powietrzny system bojowy, realizowany we współpracy z Wielką Brytanią i Szwecją), CFdB (perspektywiczny lądowy system bojowy, w uproszczeniu czołg nowej generacji; zaproszenie do programu otrzymały Polska, Hiszpania i Austria) czy programy śmigłowcowe (AW249, gdzie zaproszenie do współpracy otrzymała Polska, czy AW169M, gdzie Rzym współpracuje z Wiedniem). Format G2G (porozumień międzyrządowych) ma docelowo dominować w wielu obszarach modernizacji SZ Włoch. M.in. z tego powodu Włosi liczą na uzyskanie funduszy na prace badawczo-rozwojowe ze środków agencji Unii Europejskiej, jak EDA czy PESCO. Wzrost wydatków na zakupy uzbrojenia i sprzętu ma ponadto być jednym z bodźców do podniesienia się włoskiej gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Wieloletni budżet obronny Republiki Włoskiej”

  1. Czołg z Włochami i Hiszpanią tego nie widze, AW-249 to ciekawa propozycja każda nasza dywizja powinna mieć własne śmigłowce szturmowe brygada kawalerii powietrznej chyba też czyli 5 eskadr minimum a są 2

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc