Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej samochodów MRAP trafi do Wojska Polskiego

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

18 grudnia rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Grzegorz Polak, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM poinformował o nowej umowie dotyczącej przejęcia kolejnych samochodów kategorii MRAP do Wojska Polskiego z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony.

Jak wskazuje ppłk Grzegorz Polak, informuję, że umowa na dostawę pojazdów Oskhosh M-ATV została podpisana 31 lipca br. W jej następstwie, w październiku dokonano wyboru, w Red River Army Depot w stanie Teksas, w ramach Joint Visual Inspection (JVI), 79 szt. pojazdów M-ATV możliwych do pozyskania w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Dostawa pojazdów została zaplanowana na drugą połowę stycznia 2024 r.

Powyższa informacja oznacza, że najprawdopodobniej mowa o kontynuacji rozbudowy potencjału Wojsk Specjalnych, które są jedynym użytkownikiem pojazdów M-ATV w Wojsku Polskim (45 sztuk trafiło poprzez bezpłatny grant EDA w 2014 roku). W 2022 roku, także poprzez procedurę EDA, Departament Obrony przekazał Polsce 300 sztuk samochodów klasy MRAP Force Protection Inc. Cougar 4x4 – większość z nich trafiła do wojsk lądowych.

Przejęcie dodatkowych M-ATV może oznaczać, że Ministerstwo Obrony Narodowej może nie wyrażać potrzeby wznowienia programu Pegaz, który zakładał zakup do 105 opancerzonych wielozadaniowych pojazdów Wojsk Specjalnych. Powyższy projekt został wstrzymany na etapie postępowania przetargowego w lipcu 2021 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Więcej samochodów MRAP trafi do Wojska Polskiego”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc