Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Venomy w komplecie

1 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że Bell Helicopters dostarczył Korpusowi Piechoty Morskiej ostatni seryjny egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca UH-1Y Venom.

Ostatni, 160, egzemplarz trafił 25 kwietnia do bazy Camp Pendelton w Kalifornii, gdzie stacjonuje eskadra HMLA 469. Produkcja seryjna UH-1Y Venom prowadzona była od 2007 roku. W styczniu 2009 roku pierwsze z nich trafiły do działań ekspedycyjnych poza granicami kraju. Dotychczas utracono pięć maszyn – trzy z nich na terenie Stanów Zjednoczonych, jedną w Afganistanie oraz jedną w Nepalu.

Obecnie linia montażowa pozostaje uśpiona, ze względu na fakt jednoczesnej produkcji śmigłowców szturmowych Bell AH-1Z Viper, z którym UH-1Y posiada 85% wspólnych elementów konstrukcyjnych. Być może bieżący rok okaże się przełomem w kampanii marketingowej, gdyż poważne zainteresowanie zakupem wyrażają m.in. Republika Czeska (12), Rumunia (21). Dodatkowo nie można wykluczyć, że UH-1Y mogą trafić także na Filipiny – władze tego państwa, po anulowaniu zakupu komercyjnych Bell 412 mogą zdecydować się na zakup właśnie wojskowego modelu.

(ŁP) Foto: USMC
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc