Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Uzbrojony RCV Type X na poligonie

Bezzałogowy wóz bojowy RCV Type X został po raz pierwszy zaprezentowany podczas działania w konfiguracji z wieżą. Fot. Milrem Robotics.

17 czerwca estońska firma Milrem Robotics zaprezentowała film z pokazu ciężkiego pojazdu bezzałogowego Type X (patrz WiT 3/2021). Nie był to pierwszy pokaz jego mobilności, lecz po raz pierwszy prezentowano „w akcji” wóz uzbrojono w wieżę John Cockerill CPWS gen. 2.

Podczas prezentacji skupiono się na mobilności pojazdu. Zabrakło, niestety, strzelań. Ciekawostką było zaprezentowanie stanowiska operatora, które na filmie pojawiło się dwukrotnie.

RCV Type X został ujawniony przez Milrem Robotics 20 maja 2020 r. Według dostępnych informacji, wóz był wówczas jeszcze w budowie. RCV Type X (Robotic Combat Vehicle, pol. robotyczny pojazd bojowy typu X). Masa pojazdu wynosi 12 ton. Układ konstrukcyjny RCV Type X jest zbliżony do współczesnych czołgów podstawowych. Chociaż w przedniej części pojazdu nie ma przedziału kierowania, to przedział bojowy (z zamontowaną na stropie wieżą) umieszczony jest centralnie, z kolei przedział napędowy, mieszczący hybrydowy układ napędowy, umieszczono w tylnej części. Zgodnie z deklaracjami producenta, pojazd ten ma być zdecydowanie tańszy (2÷3-krotnie) od klasycznych bojowych wozów piechoty, zachowując identyczną siłę ognia. O opancerzeniu pojazdu niewiele wiadomo, podobnie o mobilności taktycznej. Mobilność strategiczna może być zapewniona dzięki możliwości transportu drogą powietrzną. Samoloty C-130 i KC-390 mogą pomieścić po jednym RCV Type X, A400M dwa, zaś C-17 nawet pięć.

Dotychczas RCV Type X prezentowany był jedynie z wieżą John Cockerill CPWS Gen. 2, choć na grafikach prezentowano także inne opcje. Jest to lekka wieża o aluminiowym korpusie, przeznaczona do montażu na wozach bojowych o ograniczonej masie. Może być uzbrojona w 20÷30 mm armatę szybkostrzelną (producent na swojej stronie wymienia 25 mm armatę M242 lub 30 mm M230LF na amunicję 30×113 mm), sprzężony z nią 7,62 mm km i, opcjonalnie, np. dwie wyrzutnie ppk, wyrzutnie granatów dymnych itd. Co ciekawe, wieża może być zarówno zdalnie sterowana z wnętrza pojazdu (w tym przypadku ze stanowiska operatora znajdującego się poza pojazdem), jak i z wnętrza wieży, jako typowa jednoosobowa wieża załogowa. W innej konfiguracji pojazd może być uzbrojony np. w ppk lub w wyrzutnię amunicji krążącej rodziny Hero (Hero-120 lub Hero-400EC), produkcji izraelskiej firmy UVision Air.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc