Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Współpraca Milrem Robotics i Digital BIT

Podczas wystawy BSDA w Bukareszcie zaprezentowano pojazd bezzałogowy THeMIS ze zdalnie sterowanym stanowiskiem uzbrojenia Digital AGIL®. Fot. Milrem Robotics

Podczas wystawy Black Sea Defence, Aerospace and Security (BSDA) 2024, która odbyła się w dniach 2224 maja w Bukareszcie, firmy Milrem Robotics z Estonii i Digital BIT z Rumunii poinformowały o nawiązaniu współpracy.

Pierwszym jej elementem jest integracja z bezzałogowym pojazdem lądowym Milrem THeMIS zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia Digital AGIL®. Jest to kolejna już konfiguracja THeMIS-a w wariancie pojazdu wsparcia ogniowego (wersja Combat). Stanowisko AGIL® może być uzbrojone w dowolny karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm albo w 40 mm granatnik automatyczny. Uzbrojenie jest stabilizowane w dwóch płaszczyznach, zaś system kierowania ogniem wykorzystuje blok optoelektroniczny z cyfrową kamerą telewizyjną (dzienny) i kamerą termowizyjną (dzienno-nocny). Stanowisko może być opcjonalnie uzbrojone również w przeciwpancerne pociski kierowane czy w amunicję krążącą. Digital AGIL® może być instalowane na obiektach stacjonarnych oraz na mobilnych platformach lądowych i morskich (w tym, jak widać, bezzałogowych).

Digital AGIL® to własne opracowanie rumuńskiej firmy Digital BIT. Na zdjęciu z 12,7 mm wkm i wyrzutnią ppk Javelin. Fot. Digital BIT

Patrick Shepherd, dyrektor ds. sprzedaży w Milrem Robotics, wyraził zadowolenie z nawiązania współpracy z rumuńskim partnerem. Zaznaczył, że firmy „Łączą swoje mocne strony, aby dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie robotyki, które spełnią wymagania związane ze współczesnymi operacjami wojskowymi”. Z kolei Bogdan Bărbulescu, dyrektor zarządzający Digital BIT, powiedział, że „Zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia AGIL® zapewnia wysokie osiągi i jest przyjazne dla użytkownika”. Zaznaczył również, że „AGIL® oferuje bardzo dobry stosunek ceny do możliwości bojowych”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc