Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Milrem zaprezentował autonomiczny system do zwalczania bezzałogowców

Milrem Robotics i Marduk Technologies wspólnie zaprezentowały mobilny system do zwalczania bezzałogowców. Fot. Milrem Robotics

18 marca estońska spółka Milrem Robotics poinformowała, że wspólnie z firmą Marduk Technologies, także estońską, opracowała mobilną autonomiczną platformę do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Milrem Robotics jest dostawcą platformy THeMIS, zaś Marduk Technologies odpowiada za dostawę systemu zwalczania bezzałogowców Shark. Nowy system można opisać w najprostszy sposób jako Marduk Shark posadowiony na pojeździe bezzałogowym Milrem THeMIS. Shark umożliwia wykrywanie bezzałogowców i unieszkodliwianie ich. Może wykrywać obiekty latające z odległości do 2 km, jest w stanie zidentyfikować cel i śledzić go. Obecnie efektorem jest laser zdolny do „oślepienia” aparatury bezzałogowca, lecz w przyszłości planowane jest zastosowanie lasera o mocy umożliwiającej fizyczne zniszczenie aparatu latającego. System może działać w trybie w pełni zautomatyzowanym. Urządzenie, zgodnie z informacją podaną przez producenta, można zintegrować z różnego typu czujnikami (radiolokacyjne, wykrywające fale elektromagnetyczne itd.) czy efektorami (laser, nadajnik zakłóceń itd.). Obecnie Sharki wykorzystywane są w wersji stacjonarnej (np. w bazie lotniczej NATO w Emari), a posadowienie Sharka na lądowej platformie bezzałogowej ma umożliwić jego współpracę z siłami mobilnymi. Dzięki temu system mógłby towarzyszyć pododdziałom lądowym na pierwszej linii, zapewniając ochronę przez amunicją krążącą czy systemami rozpoznawczymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc