Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Uzbrojenie minowe do nowych okrętów podwodnych Armada Española

Ćwiczebna odmiana miny dennej Minea-C. Fot. SAES

27 września oddział finansowy hiszpańskiej Agencji Wsparcia Logistycznego (Dirección de Gestión Económica de la Jefatura de Apoyo Logístico de la Armada) poinformował o wyborze krajowego koncernu SAES S.M.E. jako dostawcy uzbrojenia minowego dla okrętów podwodnych typu Isaac Peral (S 80 Plus).

Pozyskanie nowego uzbrojenia minowego okazało się konieczne i niezwykle pilne, ponieważ będące w uzbrojeniu okrętów podwodnych typu S70 (Agosta, dwie jednostki w służbie od 1983 roku) miny MCC-23D nie są kompatybilne z wyrzutniami torped, jakie instalowane są na najnowszych hiszpańskich okrętach podwodnych.

Zamówienie opiewa na dostawę łącznie 50 min dennych Minea-C, a jego wartość wynosi 15,5 mln EUR. Co warto podkreślić, nie jest to pierwsza umowa z firmą SAES na dostawę uzbrojenia minowego dla okrętów podwodnych S 80 Plus. 10 grudnia 2022 roku podpisano bowiem kontrakt, o znacznie mniejszej wartości, bo opiewający na 650 tys. EUR, na dostawę ćwiczebnej odmiany min dennych z rodziny Minea.

Minea-C to najnowsza odmiana tego typu oręża w portfolio hiszpańskiej firmy. Inicjalizacja ładunku wybuchowego nastąpić może w wyniku wzbudzenia jednego z wielu zainstalowanych czujników pól fizycznych w tym: pola magnetycznego, elektrycznego, sygnatury akustycznej oraz ciśnienia Jak przystało na nowoczesne i inteligentne uzbrojenie, zaimplementowane oprogramowanie umożliwia precyzyjne wskazanie obiektów, których pola fizyczne mają uaktywnić leżącą na dnie minę. Według producenta Minea-C może razić zarówno jednostki nawodne o zanurzeniu kadłuba od 1,5 do 15 m, jak i okręty podwodne. Uzbrojenie charakteryzuje się cylindrycznym korpusem o wymiarach 533 x 2600 mm i masą ok. 900 kg. Oficjalnie nie ujawniono masy głowicy bojowej, podano natomiast, że zawiera ona mieszankę materiałów wybuchowych H6, TNT oraz PBXN. Miny można stawiać na wodach o głębokości od 5 do 300 m i w wodzie przebywać mogą ponad rok. Producent przewiduje, że w warunkach magazynowych miny mogą być przechowywane, bez wykonywania jakichkolwiek czynności obsługowych, przez ponad 15 lat. Znajdujące się obecnie na uzbrojeniu hiszpańskich okrętów podwodnych, wspomniane już miny denne typu MCC-23D, są zmodyfikowaną odmianą, opracowanych przez francuski koncern Thompson Sintra, min typu MCC-23 (znane też jako TSM 3510). Wyposażone są w zapalnik magnetyczny i akustyczny, które reagować mają na jednostki o wyporności od 1000 ton wzwyż. Charakteryzują się wymiarami 533 x 2525 mm i masą 850 kg, z której 530 kg stanowi głowica bojowa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc