Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USS Mobile Bay wycofany z US Navy

Fot. US Navy

10 sierpnia w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii odbyła się uroczystość wycofania ze służby w amerykańskiej flocie krążownika rakietowego USS Mobile Bay (CG 53).

Jest to kolejny okręt typu Ticonderoga II serii (wyposażonej w pionowe wyrzutnie Mk 41), który został wycofany ze służby. Pięć z nich opuściło US Navy w 2022 roku. USS Mobile Bay (CG 53) został zamówiony w styczniu 1982 roku i zbudowany przez stocznię Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi w latach 1984-1987.

Krążownik uczestniczył w operacji Pustynna Burza – operując na wodach Zatoki Perskiej odpalił 22 pociski manewrujące Tomahawk na cele w Iraku, a dodatkowo stanowił jednostkę dowodzenia dla komponentu oddelegowanego do zniszczenia irackich sił nawodnych. W maju 1991 roku uczestniczył w ewakuacji personelu amerykańskiego z Filipin. We wrześniu 1993 roku okręt zawinął do Władywostoku. W 2003 roku ponownie uczestniczył w działaniach wojennych przeciwko Irakowi. Do końca swojej kariery operował na wodach Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego.

Zgodnie z planami, w 2023 roku US Navy ma wycofać ze służby kolejne krążowniki typu Ticonderoga. Mowa o USS Bunker Hill (CG 52), USS San Jacinto (CG 56), USS Lake Champlain (CG 57) oraz USS Vicksburg (CG 69). Obecnie brak dokładnych informacji o datach powyższych wydarzeń.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc