Zaloguj

Amerykanie wycofali ze służby kolejny krążownik rakietowy

W Norfolk US Navy wycofała ze służby krążownik USS Monterey (CG 61). Fot. US Navy

16 września w Norfolk w stanie Wirginia odbyła się uroczystość wycofania ze służby w US Navy krążownika rakietowego USS Monterey (CG 61). Jest to drugi, w ciągu ostatnich tygodni, okręt typu Ticonderoga, który zakończył eksploatację.


Okręt został zbudowany przez stocznię Bath Iron Works w Bath w stanie Maine. Do służby wcielono go 16 czerwca 1990 roku jako piętnasty przedstawiciel typu Ticonderoga. Przez większość swojej kariery operował w składzie sił amerykańskich stacjonujących na wschodnim wybrzeżu – głównym rejonem działań operacyjnych były wody europejskie oraz bliskowschodnie. 14 kwietnia 2018 roku z pokładu krążownika odpalono 30 pocisków manewrujących RGM-109 Tomahawk, które uderzyły w instalacje syryjskie. W maju 2021 roku, na wodach Morza Arabskiego, krążownik przechwycił nielegalny transport broni, który był szmuglowany do ogarniętego wojną Jemenu.

W ramach programu zmian w strukturach US Navy, w ciągu kolejnych tygodni mają zostać wycofane ze służby kolejne krążowniki typu Ticonderoga. Mowa o USS Port Royal (CG 73), USS Anzio (CG 68) oraz USS Hue City (CG 66).

Obecnie zadania eskortowe spadają na rosnącą liczbę niszczycieli typu Arleigh Burke. Ich uzupełnieniem mają być wielozadaniowe fregaty typu Constellation, których budowę (prototypu) zapoczątkowano 31 sierpnia w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin. Według planu ich seria ma obejmować przynajmniej dwadzieścia jednostek, które w większości trafią na Ocean Spokojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie wycofali ze służby kolejny krążownik rakietowy”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc