Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Czwarty krążownik typu Ticonderoga wycofany z US Navy w bieżącym roku

US Navy sukcesywnie ogranicza liczbę krążowników, 23 września wycofano ze służby USS Hue City. Fot. US Navy

23 września w bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Norfolk w stanie Wirginia odbyła się uroczystość wycofania ze służby krążownika rakietowego USS Hue City (CG 66). Jest to czwarty okręt typu Ticonderoga, który w ostatnich tygodniach został wycofany z linii.


Powyższe wydarzenie było planowane wcześniej na 30 września, jednak spodziewane załamanie pogody doprowadziło do przyspieszenia uroczystości. Krążownik został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w kwietniu 1987 roku, zbudowała go stocznia Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi w latach 1989-1991. Był to pierwszy i dotychczas jedyny okręt w strukturach US Navy nazwany na cześć bitwy mającej miejsce w czasie wojny wietnamskiej. Podobnie jak pozostałe wycofywane krążowniki, pod koniec października ma zostać przeholowany do Filadelfii, gdzie dołączy do bazy składowanych jednostek pływających w oczekiwaniu na swój końcowy los.

W ramach obecnej fazy, US Navy wycofa pięć krążowników typu Ticonderoga II serii (wyposażonych w pionowe wyrzutnie Mk 41). Do pełnej realizacji powyższego projektu pozostało wycofanie USS Port Royal (CG 73), które jest zaplanowane w Pearl Harbor 29 września. Wcześniej, w latach 2004-2005, wycofano ze służby pięć okrętów I serii (wyposażonych w klasyczne wyrzutnie Mk 26) – spośród nich jeden (Valley Forge) został zatopiony jako cel w 2006 roku, a pozostałe złomowano w Brownsville w latach 2011-2022.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc