Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie mają „nowy” krążownik

Fot. US Navy

27 lutego amerykański Departament Marynarki poinformował, że krążownik USS Chancellorsville (CG 62) otrzyma nową nazwę – USS Robert Smalls (CG 62). Powodem tej decyzji jest amerykańska poprawność polityczna, związana z usunięciem symboli Skonfederowanych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zmiana nazwy krążownika wynikała z analizy Komisji Nazewnictwa, która pracowała w strukturach Departamentu Obrony. W przypadku US Navy zmiany mają dotyczyć dwóch okrętów: USS Chancellorsville (CG 62) typ Ticonderoga upamiętniający miejsce bitwy wojny secesyjnej zwycięskiej dla Konfederatów oraz okręt oceanograficzny USNS Maury (T-AGS 66), noszący imię Matthew Fontaine Maury'ego, „ojca nowoczesnej oceanografii”, który wystąpił z US Navy, aby pływać dla Konfederacji.

Nowy patron krążownika, Robert Smalls, był niewolnikiem mieszkającym w Karolinie Południowej. 12 maja 1862 roku był członkiem grupy, która porwała z portu Charleston kanonierkę CSS Planter. Poza wolnością dla grupy niewolników, wojska Unii uzyskały wiele tajnych dokumentów, w tym położenie pozycji obronnych w Charleston. W kolejnych latach brał udział w wojnie po stronie Unii. Po jej zakończeniu trafił do polityki – jako przedstawiciel stanu Karolina Południowa był wieloletnim członkiem Izby Reprezentantów (niższej izby Kongresu).

Pomimo decyzji, obecnie nie podano szczegółów, kiedy doszłoby do formalnego przemianowania okrętu. Jednostka stacjonuje obecnie w Japonii, a według aktualnego harmonogramu ma zostać wycofana z eksploatacji w 2026 roku. Dotychczas, w ramach usuwania symboli Skonfederowanych Stanów Zjednoczonych, usunięto z pokładu m.in. portrety generałów Lee oraz Jacksona, a także motto „Press on”, które było cytatem drugiego z wymienionych generałów w czasie bitwy pod Chancellorsville.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Amerykanie mają „nowy” krążownik”

  1. Ot mocarstwo w schyłkowej fazie. Na łby im tak już siadło, że swoje okręty wojenne nazywają imionami niewolników...Swoją drogą interesujące jest w jaki sposób po ponad 150 latach zamierzają rozprawić się definitywnie z Konfederacją, a w zasadzie z pamięcią o niej.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc