Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army szuka nowego pocisku do zwalczania broni hipersonicznych

IFPC Inc 2 ma zabezpieczać przed szerokim spektrum zagrożeń, które napotkać mogą rozmieszczone w bazach na całym świecie jednostki amerykańskie. Fot. US Army/Heriberto Ibarra WSMR

Na stronach rządowych Stanów Zjednoczonych pojawiło się ogłoszenie w sprawie poszukiwania producenta drugiego pocisku zdolnego do zwalczania broni hipersonicznych w ramach Indirect Fire Protection Capability Increment 2 (IFPC Inc 2).

Celem IFPC Inc 2 jest zapewnienie warstwowej osłony za pomocą pocisków zapewniających możliwość rażenia celów w dowolnym kierunku. W założeniu pociski tego typu mają niszczyć bezzałogowe aparaty latające, poddźwiękowe i naddźwiękowe pociski samosterujące oraz rakiety dużego kalibru zagrażające własnym obiektom stałym, jak i zasobom o charakterze częściowo mobilnym (przewoźnym).

Nowy pocisk przechwytujący ma według zamawiającego charakteryzować się otwartą architekturą, a niszczenie celu ma być realizowane dzięki energii kinetycznej. Pomimo tego, że pociski IFPC Inc 2 mają zabezpieczać przed wieloma zagrożeniami, to jako dwa główne wymienia się mimo wszystko naddźwiękowe pociski samosterujące i duże pociski rakietowe. System ma charakteryzować się możliwością łatwego rozwoju w odpowiedzi na przyszłe zagrożenia przy jedynie minimalnych zmianach.

Program IFPC Inc 2 został zapoczątkowany w 2021 r. System składa się z wyrzutni i pocisku przechwytującego dostarczanych jako tzw. All Up Round Magazine (AUR-M). Cztery wyrzutnie tego typu wchodzą w skład plutonu. Radarem zapewniającym dane dla pocisków jest znajdujący się na wyposażeniu US Army system Sentinel. Z kolei system kontroli i prowadzenia ognia to Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS), czyli element zakupiony m.in. wraz z polskim programem Wisła.

Od potencjalnych dostawców drugiego pocisku w ramach IFPC Inc 2 oczekuje się zapewnienia czterech głównych elementów, którymi są: pocisk przechwytujący, wyrzutnia AUR-M, kontroler (Weapons Interface Controller) oraz oprogramowanie służące do obliczania trajektorii lotu (Engagement Calculator).

Zamawiany pocisk ma mieć możliwość niszczenia rakiet kalibru 220-300 mm i jak już wspomniano zachowywać możliwość niszczenia aparatów bezzałogowych. W całość wbudowane mają być również dwa mechanizmy zabezpieczające. Pierwszym z nich ma być tryb autodestrukcji na polecenie operatora, a drugim odejście od celu. Oba mają być realizowane poprzez łącze danych. Kontrakt na pierwszy pocisk został przyznany we wrześniu 2021 r. firmie Dynetics i zakładał dostawę 16 prototypowych mobilnych wyrzutni i 60 pocisków, a jego wartość oszacowano na 237 milionów USD.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “US Army szuka nowego pocisku do zwalczania broni hipersonicznych”

  1. Ciężki orzech do zgryzienia.
    Broń hipersoniczną jak na razie trzeba niszczyć gdy jest jeszcze na ziemi/wodzie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc