Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

US Army przetestuje ATLAS-a

US Army

29 października Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych poinformowały o rozpoczęciu testów systemu opartego na sztucznej inteligencji, który miałby częściowo zastępować działonowego w załogach wozów bojowych. Urządzenie ma nosić nazwę ATLAS (Advanced Targeting & Lethality Automated System, pol. zaawansowany zautomatyzowany system celowania i strzelania), a jego wstępne badania (jeszcze „na sucho”, bez otwierania ognia) trwają od sierpnia.

Dotychczas zbierano opinie użytkowników na temat interfejsu człowiek-maszyna, w tym wersji wykorzystującej okulary wirtualnej rzeczywistości. Testy obejmujące strzelania mają się rozpocząć w listopadzie na poligonie w Aberdeen.

ATLAS jest wspólnym dziełem DEVCOM C5ISR Center w Aberdeen i Armaments Center w Picatinny. ATLAS ma zbierać informacje z czujników systemu kierowania ogniem (obecnie z kamer, w tym termowizyjnych, docelowo także np. z radarów), a algorytmy SI mają być zdolne do wyróżnienia z tła zadanych elementów, np. ludzi, pojazdów itd. Obiekty rozpoznane jako potencjalne cele zostaną podświetlone na monitorze członka załogi wozu. Temu ostatniemu pozostanie już tylko podjęcie decyzji o otwarciu ognia lub rezygnacji z działania. Obecna wersja systemu ATLAS współpracować ma z systemem ALAS-MC , rozwijanym na potrzeby programu OMFV (i być może RCV). Docelowo jednak może być wykorzystany do zwiększenia możliwości także innych systemów wieżowych ‒ od zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia po wieże czołgów. Ma to umożliwić zmniejszenie liczebności załogi (w OMFV preferowana jest załoga dwuosobowa wobec trzech członków załogi M2 Bradley) oraz szybsze i sprawniejsze likwidowanie celów. Według twórców, ATLAS dysponuje już dziś na tyle dużym zapasem możliwości, że mógłby naprowadzać uzbrojenie na cel jeszcze szybciej, gdyby wyeliminować najsłabsze ogniwo systemu, tj. żołnierza – komputer miałby podejmować decyzje szybciej. Na to na razie US Army nie chce się jednak zgodzić.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc