Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowy na Standardy

20 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Raytheon podpisali nowe umowy związane z produkcją i dostawami pocisków rodziny Standard, które trafią do sił zbrojnych tego kraju oraz na eksport.

W ramach pierwszej z nich zamawiający zawarł wieloletnią umowę na produkcję i dostawy pocisków Standard SM-6 – kontrakt opiewa na kwotę 1 mld dolarów i ma zostać zrealizowany do października 2026 roku. Zawiera także opcję, która może zwiększyć wartość zamówienia o 100 mln dolarów. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków, 270 mln dolarów. Broń trafi na pokłady okrętów US Navy – niszczycieli oraz krążowników wyposażonych w pionowe wyrzutnie Mk.41.

W ramach drugiej z umów producent dostarczy 62 pociski Standard SM-3 Block IIA, które mają trafić do zamawiającego do kwietnia 2025 roku. Powyższe zlecenie, o wartości 1,1 mld dolarów, obejmuje także dostawy do klientów eksportowych poprzez procedurę FMS – komunikat Departamentu Obrony nie precyzuje odbiorcy (dotychczas zostały zamówione przez Japonię oraz Republikę Korei). W przypadku partii zamówionej przez Amerykanów, być może pociski trafią do instalacji obronnych zlokalizowanych w Polsce oraz Rumunii.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc