Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na naprawę kompleksu MGK-400

24 czerwca Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o podpisaniu umowy z firmą Tomasz Jatkowski TJ Ship Service w sprawie realizacji naprawy kompleksu hydroakustycznego MGK-400 zamontowanego na okręcie podwodnym ORP Orzeł. 

Powyższa umowa, o wartości 4,1 mln złotych brutto, została podpisana 18 czerwca. Jest wynikiem postępowania przetargowego o charakterze ograniczonym, które zostało ogłoszone na początku bieżącego roku. Oferta powyższej firmy była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego - co ciekawe, znacznie przekraczała zaplanowany budżet. Pomimo tego, w maju bieżącego roku, została przyjęta. 

Kompleks hydrolokacyjny MGK-400 Rubikon jest zasadniczym środkiem obserwacji technicznej ORP Orzeł, a także innych jednostek projektu 877 i pokrewnych. Zmodernizowane wersje są oferowane przez przemysł rosyjski do dnia dzisiejszego. MGK-400 jest przeznaczony do wykrywania celów nawodnych i podwodnych, określania namiarów, odległości, wypracowywania danych do użycia uzbrojenia torpedowego, wykrywania sygnałów aktywnych środków hydroakustycznych oraz do łączności dźwiękowej z jednostkami nawodnymi i podwodnymi. 

ORP Orzeł jest naprawiany od czerwca 2014 roku. Od tamtej pory został uszkodzony w czasie operacji wyprowadzania z doku pływającego (w 2015 roku) oraz wybuchł na nim pożar (w 2017 roku). Ciągłe naprawy poszczególnych elementów są prowadzone przez liczne małe i średnie firmy świadczące usługi remontowe.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc