Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na kolejną partię bomb StormBreaker

Raytheon

15 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Raytheon w sprawie produkcji i dostaw kierowanych bomb GBU-53/B StormBreaker. Co ciekawe, ma obejmuje także sprzedaż eksportową w ramach procedury FMS. 

Według komunikatu zamawiającego, umowa ma wartość 239 mln dolarów i obejmuje produkcję VI serii produkcyjnej bomb GBU-53/B StormBreaker. Prace mają zostać zrealizowane do końca listopada 2023 roku. Co ważne, 6,3% wartości umowy (15 mln dolarów) dotyczy sprzedaży eksportowej do nieujawnionego klienta w ramach procedury FMS. Dotychczas lista państw, która otrzymała zgodę na zakup broni tego typu obejmuje Finlandię, Szwajcarię oraz Australię. W przypadku państw europejskich bomby znalazły się w pakietach wielozadaniowych samolotów bojowych oferowanych przez Stany Zjednoczone. Może to oznaczać, że odbiorcą jest Australia (w październiku 2017 roku Departament Stanu autoryzował możliwość sprzedaży do 4000 bomb tego typu). 

Uruchomienie funduszy na produkcję VI parti produkcyjnej może mieć związek z zakończeniem procesu integracji bomb GBU-53/B z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Boeing F-15E Strike Eagle, co nastąpiło 23 września. Obecnie producent wraz z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych prowadzi prace nad zakończeniem procesu integracji z F/A-18E/F Super Hornet. 

Opracowane przez koncern Raytheon bomby GBU-53/B StormBreaker, dzięki wielofunkcyjnemu systemowi naprowadzania mogą służyć do niszczenia zarówno celów stacjonarnych jak i poruszających się. Dzięki niewielkiej masie (93 kg) mogą być przenoszone w większej liczbie przez wielozadaniowe samoloty bojowe, co umożliwia im eliminację większej liczby celów przy ograniczeniu zniszczeń wokół miejsca ataku. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc