Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na indonezyjskie A400M Atlas weszła w życie

Indonezja zamówiła dwa A400M Atlas. Opcja kontraktowa pozwala na zwiększenie zamówienia o cztery kolejne. Fot. Airbus

12 grudnia przedstawiciele koncernu Airbus poinformowali, że władze Indonezji przelały zaliczkę pozwalającą na uruchomienie procesu produkcji dwóch średnich samolotów transportowych A400M Atlas.

Kontrakt, zawarty w listopadzie 2021 roku, obejmował dwa samoloty z opcją na cztery kolejne. Zgodnie z zapisami umowy, zaliczka miała być przelana właśnie do końca 2022 roku. Indonezja jest jednym z dwóch nowych klientów na A400M Atlas – we wrześniu 2021 roku Airbus poinformował o podpisaniu umowy na dwa samoloty, które trafią do Kazachstanu. W przypadku Indonezji, A400M Atlas będą stanowić uzupełnienie potencjału lotnictwa transportowego, które obecnie przechodzi modernizację – w Stanach Zjednoczonych zamówiono pięć fabrycznie nowych Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules, a także realizowana jest modernizacja części posiadanych C-130H Hercules.

Co należy odnotować, w procesie produkcji A400M Atlas uczestniczą także zakłady Airbus Poland S.A., które produkują elementy strukturalne.

Dotychczas Airbus dostarczył 116 egzemplarzy A400M Atlas, które trafiły do ośmiu użytkowników. Globalna flota wylatała ponad 140 tys. godzin. W bieżącym roku nalot generowany jest m.in. poprzez utrzymanie mostu powietrznego łączącego lotniska w Polsce czy Rumunii, gdzie transportowane jest zaopatrzenie dla Ukrainy. Dodatkowo A400M Atlas pełnią także zadania samolotów tankowania powietrznego (m.in. Luftwaffe), pełniąc dyżury w strefach powietrznych Polski oraz Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc