Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dubaj Air Show 2021: Indonezja zamówiła dwa Airbusy A400M

Dzięki indonezyjskiemu zakupowi liczba państw dysponujących samolotami A400M zwiększy się do dziesięciu. Fot. Airbus

Ostatni dzień salonu lotniczego w Dubaju rozpoczął się ogłoszeniem przez koncern Airbus podpisania kontraktu na dostawę dwóch wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących A400M.

Nabywcą turbośmigłowych transportowców będzie lotnictwo wojskowe Indonezji, TNI AU (Tentara Nasional Indonesia - Angkatan Udara). Umowa mająca zostać sfinalizowana w 2022 r. obejmuje również list intencyjny w sprawie zakupu czterech kolejnych samolotów tego typu. Kontrakt o nieujawnionej jeszcze wartości zawiera wsparcie eksploatacji oraz pakiet szkoleniowy dla personelu latającego i technicznego.

Liczba użytkowników czterosilnikowych samolotów transportowych Airbusa zwiększy się tym samym do 10 państw. Możliwości A400M zostały zademonstrowane w Indonezji jeszcze w 2018 r. po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, kiedy to samoloty tego typu były jedynymi dużymi maszynami mogącymi dostarczyć ciężki sprzęt budowlany oraz pomoc humanitarną na dysponujące krótką drogą startową lotnisko w Palu na wyspie Sulawesi.

Według ministra obrony Indonezji nowe samoloty znacząco rozszerzą możliwości taktyczne i transportowe indonezyjskiego lotnictwa, zwłaszcza w dziedzinie reagowania na katastrofy i kryzysy humanitarne, umożliwiając również w przyszłości zastosowanie ich do zwalczania pożarów. Duże znaczenie dla TNI AU będzie miała również możliwość przekazywania dodatkowego paliwa w locie przez A400M samolotom bojowym Hawk Mk 200, T-50i, Su-27SK i Su-30Mk2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc