Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraińskie ciężarówki dla US Army?

Stany Zjednoczone zamówiły na Ukrainie samochody ciężarowe produkcji AwtoKrAZ. Fot. AwtoKrAZ

19 maja w mediach pojawiła się informacja o zakupie samochodów ciężarowych produkcji AwtoKrAZ dla Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zamówienie miało zostać złożone przez Dowództwo Kontraktujące US Army.

Na przestrzeni trzech lat US Army ma otrzymać nieznaną liczbę samochodów wysokiej ładowności i mobilności w układzie 4×4, a także części zamienne do nich. Pojazdy mają być dostarczone w kilku wariantach: do przewozu osób, do transportu ładunków i cysterny. Według ukraińskich komentatorów, najbardziej prawdopodobna jest dostawa samochodów KrAZ 5233. W realizacji kontraktu ma pośredniczyć US21, firma zajmująca się dostarczaniem produktów i usług (w tym logistycznych) dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz agencji rządu federalnego, organizacji non-profit itd.

Najprawdopodobniej amerykańskie wojska lądowe nie będą same użytkować zakupionych pojazdów. Przypuszczalnie zostaną one przekazane sojusznikom lub Organizacji Narodów Zjednoczonych. Co ciekawe, opublikowanie informacji o kontrakcie zbiegło się z wizytą  ukraińskich polityków (m.in. wicepremiera ministra przemysłu strategicznego Ołeha Uruskiego i ministra obrony Andrija Tarana) w będących prywatną własnością zakładach AwtoKrAZ w Kriemienczugu, podczas której mieli oni rozmawiać na temat możliwości poprawy tragicznej sytuacji finansowej firmy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Ukraińskie ciężarówki dla US Army?”

  1. To tylko jeden z dziesiątek wydatków, darowizn, dotacji i inwestycji które czekają USA żeby utrzymać bankruta. Taka jest cena za istnienie podupadłej Ukrainy w oderwaniu od Rosji i wykorzystywanie jej jako broni przeciwko sąsiadowi. Skończyli wydawać na Afganistan, to mają już nowe zajęcie 😀

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc