Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Strykery MGS do wycofania

US Army wycofa Strykery MGS do końca września 2022 r. Fot. Łukasz Pacholski

12 maja Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych ogłosiły zamiar wycofania wszystkich kołowych wozów wsparcia ogniowego Stryker Mobile Gun System (pol. mobilny system artyleryjski), znanego także pod oznaczeniem M1128 MGS.


Pojazdy, dotychczas zapewniające wsparcie Strykerom niedysponującym do niedawna uzbrojeniem silniejszym, niż 12,7 mm wkm (patrz WiT 3/2017), zostaną wycofane ze służby do końca roku podatkowego 2022, a zatem do 30 września 2022 r. Analizy przeprowadzone przez US Army wykazały, że 105 mm armata M68A1E4 o gwintowanym przewodzie lufy jest już przestarzała, to samo dotyczy automatu ładowania, mieszczącego osiem nabojów w zmechanizowanym magazynie amunicji. Pozbycie się przestarzałych M1128 MGS pozwolić ma US Army na zdobycie środków niezbędnych do uzyskania nowych zdolności ‒ w przypadku brygadowych zespołów bojowych Strykerów (SBCT) może chodzić m.in. o zwiększenie liczby pojazdów uzbrojonych w wieże z 30 mm armatami M813 lub o wprowadzenie w ich szeregi czołgów lekkich z programu MPF. Łącznie US Army odebrała 142 Strykery MGS.

Właśnie wzrost siły ognia „zwykłych” Strykerów i uczynienie ich faktycznie kołowymi bojowymi wozami piechoty jest głównym powodem, dla którego Strykery MGS nie są już niezbędne. Podobny skutek będzie miało wprowadzenie do służby wspomnianych czołgów lekkich ‒ pierwotnie rozważano możliwość ich wprowadzenia do służby w SBCT obok M1128 MGS, lecz w obecnej sytuacji MPF najwyraźniej zostanie następcą Strykera ze 105 mm armatą.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Strykery MGS do wycofania”

  1. O sile ognia batalionów Straykerów czy Rosomaków decydują systemy tworzące sieciocentryczne pole walki które pozwala szybciej przeciwnika wykryć, zniszczyć, zanim silniejszy teoretycznie przeciwnik zobaczy co się dzieje.

  2. Brac i nie marudzic. Pojazdy w miare nowe, nie zajechane, wysoce mobilne.Rozne do Roska ale 140 sztuk pozwoli stworzyc kilka zgrabnych kompanii ppanc i zostanie jeszcze troche na czesci zamienne. 105 moze nie jest najsilniejsza ake optronike ma ok i trzeba pamietac ze u nas jeszcze ppki Malutka na Berdkach na stanie sa..

  3. @Ślązak..... Tak bo przeciwnik przecież zamierza wykrywać później niż my, nie chce być sieciocentryczny i nie interesuje go WRE ani maskowanie....

  4. Gawron Rosjanie bardzo chcą sieciocentryczności, ale na razie wychodzi im średnio.
    To o czym pisze to wyścig przeciwnik nie odpuści, musimy zdobyć i utrzymać tą przewagę, w tej chwili w artylerii daje ją TOPAZ, a Rosomaki uzyzkają ją przez system Rosomak BMS.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc