Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niebawem rozpoczną się testy wozów Mobile Protected Firepower

US Army niedługo rozpocznie testy czołgów lekkich zaoferowanych w ramach programu MPF. Fot. Secretary of the Army

11 grudnia US Army ogłosiła, że niebawem rozpoczną się testy konkurencyjnych konstrukcji zaoferowanych jej w ramach programu Mobile Protected Firepower (MPF, pol. mobilna chroniona siła ognia). Konkurencyjne wozy, tj. Expeditionary Light Tank (ELT, pol. lekki czołg ekspedycyjny) koncernu BAE Systems i Griffin, opracowany przez General Dynamics Land Systems, zostały już dostarczone do Fort Bragg w Północnej Karolinie.


Etap oceny pojazdu dokonywanej przez żołnierzy (Soldier Vehicle Assessment, SVA), podczas którego żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych będą testować dostarczone wozy bojowe (po cztery obydwu typów), rozpocznie się 4 stycznia 2021 r. Rozpoczęcie testów w niezbyt korzystnym, zimowym terminie gen. bryg. Glenn Dean (oficer wykonawczy ds. systemów pojazdów lądowych) tłumaczy tym, że harmonogram prac związanych z pozyskaniem czołgu lekkiego dla US Army jest bardzo napięty. Testy mają zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Do tego czasu amerykańscy żołnierze wykorzystają udostępnione im pojazdy do realizacji różnorodnych scenariuszy taktycznych. SVA nie jest przy tym formalnym testem porównawczym, a raczej próbą oceny możliwości taktycznych i operacyjnych pojazdów, podczas której rozpocznie się ponadto opracowanie taktyki i procedur wykorzystania nowego uzbrojenia. Zakończenie konkursu i wybór docelowego rozwiązania planowane jest pod koniec roku podatkowego 2022 (FY2022 kończy się 30 września 2022 r.).


Od wycofania ze służby w 1997 r. czołgu M551 Sheridan (zaledwie 21 lat po rozpoczęciu produkcji seryjnej!)  amerykańskie brygadowe zespoły bojowe piechoty (IBCT) nie dysponują sprzętem pancernym o dużej sile ognia. Mimo podejmowania kilku prób (patrz: „Wojsko i Technika” 4/2017) nie udało się Amerykanom wypełnić luki po Sheridanie. Program MPF jest kolejną próbą, która prawdopodobnie zakończy się sukcesem, o ile nie staną jej na drodze zapowiadane cięcia w budżecie US Army. Każdy z IBCT powinien otrzymać kompanię (14 wozów) czołgów lekkich, a ponadto US Army rozważa zastąpienie nowymi pojazdami Strykerów M1128 MGS, czyli wozów wsparcia ogniowego, uzbrojonych w 105 mm armatę. Możliwe jest także, że nie zostaną one zastąpione, lecz uzupełnione przez MPF w brygadowych zespołach bojowych Strykerów (SBCT).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niebawem rozpoczną się testy wozów Mobile Protected Firepower”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc