Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzy podmioty zainteresowane dostawą bomb penetrujących

Jednym z podmiotów zainteresowanych dostawą Polsce 120 bomb penetrujących jest Rafael Defense Systems. Fot. Rafael Defense Systems

18 października rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych poinformował o postępach przetargu dotyczącego zakupu bomb penetrujących dla Wojska Polskiego.


Zapoczątkowany, 26 sierpnia, przetarg dotyczy zakupu 120 precyzyjnych bomb penetrujących o masie od 226 do 2050 kg. Ostatecznie Agencja Uzbrojenia otrzymała zgłoszenia ze strony trzech potencjalnych wykonawców. Powyższa lista obejmuje Cenzin Sp. z o.o., Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. oraz Rafael Advanced Defense System Ltd.. W przypadku polskich podmiotów mowa o pośrednictwie pomiędzy producentami oraz zamawiającym. Z kolei izraelska firma ma w swojej ofercie rodzinę kierowanych bomb Spice, które także mogą być dostarczone w konfiguracji broni penetrującej. Co ważne, są one zintegrowane z wielozadaniowymi samolotami bojowymi rodziny Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon.

Obecnie to jeden z dwóch przetargów dotyczących zakupu nowej partii uzbrojenia dla Sił Powietrznych. Niemal jednocześnie Agencja Uzbrojenia poszukuje dostawcy 300 kierowanych bomb GBU-12. W tym przypadku do zamawiającego zgłosiło się pięciu dostawców.

Oba typy bomb mają być przenoszone przez wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb. Nie można wykluczyć, że część z nich trafi do eskadr wyposażonych w inne typy wielozadaniowych maszyn bojowych, które mają trafić w najbliższych latach do Sił Powietrznych. Mowa o 32 Lockheed Martin F-35A Lightning II oraz 48 KAI FA-50 Fighting Eagle.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc