Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pięciu chętnych w przetargu na dostawę bomb GBU-12

Pięć podmiotów zgłosiło się do postępowania dotyczącego zakupu 300 kierowanych bomb GBU-12. Fot. US Navy

28 września rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM poinformował o postępach postępowania przetargowego dotyczącego zakupu dla Sił Powietrznych nowej partii bomb kierowanych GBU-12.


Termin składania wniosków podmiotów zainteresowanych udziałem upłynął 20 września. Ostatecznie do postępowania zgłosiło się pięć podmiotów: Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o., Cenzin Sp. z o.o., Siltec Sp. z o.o., Alioth Trading Sp. z o.o. oraz konsorcjum składające się z Zakładu Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów Sp. z o.o. wraz ze spółką Works 11 Sp. z o.o.. Biorąc pod uwagę fakt, że procedura realizowana jest poprzez przetarg ograniczony, można spodziewać się weryfikacji poszczególnych zgłoszeń i wyboru podmiotów, które zostaną zaproszone do kolejnych etapów rywalizacji.

Postępowanie uruchomiono 22 sierpnia i zakłada zakup 300 bomb GBU-12, każda w pełnej komplementacji składającej się z przedziałów kierowania i stabilizujących, zapalnika oraz bomby Mk 82. Zgodnie z informacjami Agencji Uzbrojenia mają zostać zrealizowane do końca września 2026 roku.

Obecnie poza zamówieniem 300 bomb GBU-12 Agencja Uzbrojenia poszukuje także dostawcy 120 kierowanych bomb penetrujących – w tym przypadku zamawiający oczekuje jeszcze na zgłoszenia zainteresowanych. Oba typy bomb mają być przenoszone przez wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb. Nie można wykluczyć, że część z nich zostanie w przyszłości dostosowana do przenoszenia m.in. przez FA-50 Golden Eagle, które zostały zamówione przez Agencję Uzbrojenia w Republice Korei we wrześniu bieżącego roku.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc