Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Trzeci Boeing 737 przybył do STS Aviation Services

W zakładach STS Aviation Services w Birmingham są już wszystkie trzy 737-700 przeznaczone do przebudowy do wersji E-7 Wedgetail dla RAF. Fot. Boeing

26 lipca koncern Boeing poinformował, że trzeci samolot Boeing 737-700 przeznaczony dla RAF przybył do Birmingham, gdzie w zakładach STS Aviation Services przejdzie proces konwersji do wersji E-7A Wedgetail.


Powyższe wydarzenie oznacza, że na terytorium Wielkiej Brytanii znajdują się już wszystkie trzy, zamówione, samoloty Boeing 737-700, które będą stanowić platformy dla systemu wczesnego ostrzegania. Fabrycznie nowy egzemplarz otrzymał numer seryjny 66840 – przebazowanie z Bangor w Stanach Zjednoczonych do Birmingham odbył 14 lipca lotem bezpośrednim. Maszyna została specjalnie wyprodukowana na brytyjskie zamówienie, cywilna produkcja modelu 737-700 została zakończona przez Boeinga w 2018 roku. W zakładach STS Aviation Services dołączyła do dwóch (używanych) dostarczonych przez amerykańskiego producenta – zgodnie z harmonogramem pierwszy brytyjski E-7A Wedgetail ma zostać dostarczony RAF w 2023 roku.

Obecnie Boeing przygotowuje się do kontynuacji produkcji bazowych 737-700 – ma to związek z planowanym zamówieniem dużej partii samolotów E-7A Wedgetail przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Jest to możliwe m.in. dzięki utrzymaniu pełnego oprzyrządowania zakładów produkcyjnych, montażowych oraz podwykonawców, którzy nadal (pomimo wygaszenia zamówień cywilnych) budują samoloty 737NG przeznaczone dla programu P-8 Poseidon. Według obecnych deklaracji, Boeing może liczyć na sprzedaż około 18-20 nowych 737-700 w ramach serii wstępnej i pierwszej wieloletniej. Dalsze plany nie są obecnie znane, być może kolejne E-7 Wedgetail będą powstawać już na bazie nowszego modelu 737 Max.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc