Zaloguj

Pierwszy 737 przybył do Wielkiej Brytanii w celu przebudowy do wersji E-7

Pierwszy brytyjski E-7 Wedgetail zostanie zbudowany na bazie 737-700 używanego do 2019 roku przez chińskiego operatora Deer Jet. Fot. Ziyouzizai

7 stycznia w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Birmingham w Wielkiej Brytanii wylądował samolot pasażerski Boeing 737-700. Maszyna, w zakładach STS Aviation Services, przejdzie przebudowę do wersji wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-7 Wedgetail dla Royal Air Force.Przelot samolotu umożliwił uzyskanie pierwszych szczegółów dotyczących projektu, szczególnie w związku z faktem iż rząd brytyjski informował o wykorzystaniu jako platform maszyn używanych. Ma to związek choćby z faktem, że produkcja modelu 700 została zakończona przez Boeinga w 2018 roku.

Pierwszy brytyjski E-7 Wedgetail zostanie zbudowany na bazie egzemplarza o numerze seryjnym 3329, który został zbudowany w pierwszej połowie 2010 roku w konfiguracji biznesowej BBJ. Jego pierwszym (i jednocześnie jedynym cywilnym operatorem) była firma Deer Jet. Zgodnie z dostępnymi informacjami maszyna została wycofana z eksploatacji w lipcu 2019 roku, a miesiąc później odkupiona przez Boeinga.

Proces przebudowy obejmie m.in. wymianę sekcji górnej części kadłuba, gdzie dojdzie do instalacji mocowania dla stacji radiolokacyjnej MESA. Obecnie w zakładach Boeinga trwają już prace nad budową części, które później trafią do Wielkiej Brytanii w celu montażu na samolocie. Według deklaracji Royal Air Force ma otrzymać pięć egzemplarzy E-7 Wedgetail, które mają stacjonować w bazie lotniczej Lossiemouth – ma to związek z faktem, że Ministerstwo Obrony tego kraju zbudowało tam już infrastrukturę przeznaczoną do zabezpieczenia eksploatacji samolotów patrolowych bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon.Ze względów ekonomicznych rząd brytyjski rozważa zmniejszenie liczby samolotów E-7 Wedgetail do trzech egzemplarzy. Dotychczas, pomimo różnorodnych przecieków medialnych, nie zostało to jednak potwierdzone przez żadną ze stron umowy. Pierwszy E-7 ma zostać dostarczony do RAF w 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy 737 przybył do Wielkiej Brytanii w celu przebudowy do wersji E-7”

  1. E-7 w przyszłości stanie się AWACS-em NATO jak Sentry pójdą na złom co nie zmienia że potrzebujemy przynajmniej pary dla siebie, podobnie jak z MRTT pogląd że udział we wspólnym programie to mrzonka.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc