Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Transportery ACV po raz pierwszy w akcji

Kołowe transportery opancerzone ACV zostały po raz pierwsze użyte podczas ćwiczeń na Filipinach obejmujących desant morski. Fot. US Marine Corps

20 maja amerykańskie media opublikowały informację o pierwszym wykorzystaniu amfibijnych kołowych transporterów opancerzonych Amphibious Combat Vehicle (ACV) podczas międzynarodowych ćwiczeń.

Debiut miał miejsce 7 maja br. podczas ćwiczeń „Balikatan 24” na Filipinach, które odbyły się na początku miesiąca. Wziął w nich udział pluton ze składu 15. MEU (Marine Expeditionary Unit), który faktycznie po raz pierwszy, jeśli nie liczyć testów operacyjnych, przeprowadził desant na brzeg, wodując uprzednio swoje pojazdy z dala od lądu z okrętu desantowego-doku USS Harpers Ferry (LSD-49). Po realizacji zadania, obejmującego również ostrzał celów z uzbrojenia pokładowego, pojazdy powróciły doku okrętu. Według przedstawicieli Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki i producenta, koncernu BAE Systems, nawet tak skromny debiut był wyjątkową okazją do zebrania doświadczeń z eksploatacji pojazdów w warunkach możliwie zbliżonych do pola walki, w pełnym wymiarze pracy, w pełni obsadzonych itd. Ma to z czasem m.in. ułatwić eksploatację ACV, bowiem już zaledwie ich pluton pozwala na zebranie danych statystycznych na temat tego, jakie podzespoły najczęściej ulegają awarii, które części zamienne trzeba gromadzić w większych ilościach w celu zabezpieczenia eksploatacji pojazdów itd. Może to mieć wpływ także na taktykę wykorzystania ACV, procedury związane z eksploatacją i z pracą obsługi itd. Zebrane doświadczenia pozwolą na wprowadzenie kolejnych potencjalnych modyfikacji w platformie.

Wnioski zbiera powołana do tego celu Rada Kontroli Gotowości, prowadząca również analizę zebranych informacji. Ich wynik może pomóc w udoskonaleniu systemu związanego z prowadzeniem operacji z wykorzystaniem ACV, z zabezpieczeniem ich eksploatacji, jak również w rozwoju samego pojazdu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc