Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Test systemu przeciwbalistycznego A-235 [WIDEO]

Wczorajszy start przeciwpocisku na poligonie Sary-Szagan. Fot. Ministerstwo Obrony FR.

26 kwietnia Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przeprowadzeniu testu rakietowego systemu obrony przeciwbalistycznej. Resortowy komunikat nie wymienił nazwy systemu, określając go jedynie jako kolejny udany test nowego pocisku rakietowego systemu obrony przeciwrakietowej – PRO, czyli sistiem protiworakietnoj oborony – w dyspozycji WKS do obrony przed atakiem z przestrzeni kosmicznej.

Wraz z oświadczeniem, rosyjski resort obrony opublikował materiał zdjęciowy i filmowy z odpalenia pocisku. Podobnie jak poprzednie testy systemu obrony przeciwbalistycznej przeprowadzono na poligonie rakietowym Sary-Szagan w Kazachstanie. Poligon ten ma odpowiednią infrastrukturę do przeprowadzenia testu (podziemne wyrzutnie przeciwpocisków, pomiarowe wyposażenie radiotechniczne itd.). Podczas wideokonferencji po przeprowadzonej próbie rakietowej dowódca PRO WKS (Wozduszno-Kosmiczeskich Sił) gen. mjr Siergiej Grabczuk powiedział, że nowy pocisk rakietowy systemu PRO po serii badań potwierdził swoje założone charakterystyki, a obsługa systemu skutecznie wykonała zadanie, trafiając warunkowy cel z założoną celnością.

Mimo, że rosyjski resort obrony nie wymienia oznaczenia systemu, zakłada się, że próbne odpalenia dotyczą pocisku rakietowego 53T6M systemu A-235 – następcy systemu A-135. Ich zadaniem jest obrona Moskwy i centralnego regionu przemysłowego przed atakiem międzykontynentalnym pociskami balistycznymi z głowicami termojądrowymi. Częścią systemu jest baza radiolokacyjna w miejscowości Sofrino-1 w obwodzie moskiewskim z wielokanałowym systemem radiolokacyjnym 5N20 Don-2N skonstruowanym w RTI (Radiotiechniczeskij Institut imieni akadiemika A. Ł. Minca). Jego uproszczony wariant 5N20P Don-2NP postawiono też na poligonie Sary-Szagan. Nie ma żadnych potwierdzonych danych odnośnie parametrów pocisku 53T6M. Spekulacje mówią, że w po pierwszych 5 s lotu osiąga wysokość 30 km. Część bojowa ma składać się z ładunku neutronowego małej mocy, którego eksplozja spowoduje przedwczesną inicjację materiału rozszczepialnego w przechwytywanych głowicach termojądrowych w wyniku bombardowania strumieniem neutronów.

Poprzednio testowe strzelania A-235 z poligonu Sary-Szagan odbyły się w listopadzie i październiku 2020 r.; lipcu i czerwcu 2019 r.; grudniu, sierpniu, lipcu i lutym 2018 r. oraz listopadzie 2017 r. A-235 to rezultat pracy rozwojowej (OKR) Samolet-M.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc