Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajskie T-6C Texan II w komplecie

Fot. Siły Powietrzne Tajlandii

22 sierpnia w bazie lotniczej Kamphang Saen znajdującej się w pobliżu stolicy Tajlandii Bangkoku odbyła się uroczystość formalnego wdrożenia do służby eskadry samolotów szkolno-treningowych Beechcraft T-6C Texan II, które zostały zamówione w Stanach Zjednoczonych.

Łącznie Tajlandia zakupiła dwanaście samolotów tego typu, których dostawy rozpoczęły się w listopadzie 2022 roku. Kontrakt został podpisany we wrześniu 20202 roku. Poza samolotami Tajlandia zakupiła także pakiet naziemnych urządzeń szkolno-treningowych, które umożliwiają zwiększenie poziomu nauki przyszłych pilotów. Maszyny mają zastąpić dotychczas eksploatowane Pilatus PC-9, które wdrożono do linii w 1991 roku. Co należy podkreślić, nie będą to jedyne samoloty rodziny T-6C Texan w strukturach lotnictwa wojskowego Tajlandii – w listopadzie 2021 roku doszło do podpisania umowy obejmującej zakup ośmiu maszyn AT-6C Wolverine, które mają być dostarczone w 2024 roku.

Samoloty Beechcraft T-6 Texan II są popularnym typem maszyn szkolno-treningowych o napędzie turbośmigłowym. W listopadzie 2022 roku producent świętował dostarczenie 1001. egzemplarza klientom na świecie. Są efektywnym elementem procesu szkolenia przyszłych pilotów wielozadaniowych samolotów bojowych 4. oraz 5. generacji. Dodatkowo wdrożono do produkcji odmianę bojową, która nie uzyskała dotychczas dużych zamówień.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc