Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Tajlandia zintegrowała bomby szybujące KGGB z samolotami F-16A/B Fighting Falcon

Fot. Leszek Chemperek CO/MON

30 października Siły Powietrzne Tajlandii upubliczniły nagrania z ćwiczeń lotniczych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon. Cechą szczególną był zrzut kierowanej bomby szybującej KGGB.

Jest to pierwsze formalne potwierdzenie, że Tajlandia zintegrowała tą broń z modernizowanymi F-16 Fighting Falcon. Według dostępnych informacji, LIG Nex1 dostarczył do Tajlandii dwadzieścia bomb w ramach dwóch osobnych zamówień w 2022 roku (po dziesięć sztuk w obu partiach). Wówczas zakładano, że będą stanowić uzbrojenie odrzutowych samolotów szkolno-bojowych KAI T-50TH Golden Eagle (posiadających możliwości ofensywne zbliżone do wariantu TA-50).

Dotychczas Tajlandia nie informowała, że w ramach modernizacji części posiadanej floty samolotów F-16A/B Fighting Falcon doszło do integracji powyższego typu uzbrojenia. W publicznych informacjach pojawiały się jedynie dane mówiące o możliwości wykorzystania kierowanych bomb rodziny Lizard 3, a także Paveway II oraz JDAM. W Republice Korei KGGB zostały zintegrowane z posiadanymi przez lotnictwo wojskowe tego kraju samolotami F-16C/D Fighting Falcon.

Bomby KGGB mają masę 227 kg i zostały opracowane na zlecenie agencji zamówień wojskowych DAPA przez LIG Nex1 z wykorzystaniem części bojowej klasycznej Mk 82. Dotychczas zostały zintegrowane z samolotami bojowymi eksploatowanymi przez południowokoreańskie lotnictwo – F-4 Phantom II, F-5E/F Tiger, F-16C/D Fighting Falcon, FA-50 Fighting Eagle oraz F-15K Slam Eagle. Cechą charakterystyczną jest zasięg, który dzięki dodatkowym płatom nośnym oscyluje w granicach 100 km. Poza Tajlandia zostały także wyeksportowane do Arabii Saudyjskiej, gdzie najprawdopodobniej zostały zintegrowane z samolotami Boeing F-15SA Strike Eagle.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc