Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwecja zainteresowana transporterem Patria 6×6

Szwecja dołącza do skandynawskiego programu CAVS, w ramach którego realizowana jest wspólna produkcja i eksploatacja transporterów Patria 6×6. Dotychczas Łotwa zamówiła ich 200, a kolejnych 160 zamówić ma Finlandia. Fot. Patria Oy

14 grudnia fińska firma Patria Oy ogłosiła, że Siły Zbrojne Królestwa Szwecji oficjalnie ogłosiły chęć przystąpienia do programu CAVS. Zgodnie z deklaracją firmy, możliwe jest dalsze wydłużanie listy uczestników programu.

CAVS (Common Armored Vehicle System, pol. wspólny system pojazdów opancerzonych) to program zainicjowany w 2019 r. w ramach współpracy Finlandii, Łotwy i Estonii. W 2020 r. program wszedł w fazę badań i rozwoju, w której uczestniczą Finlandia i Łotwa. Dotychczas w ramach programu zadeklarowano zakup 360 kołowych transporterów opancerzonych Patria 6×6, z czego Łotwa zamówiła 200  pierwsze już dostarczono, a Finlandia zadeklarowała złożenie zamówienia na 160 w 2023 r. Na razie brak danych na temat zamówień ze strony Estonii, ale zważywszy na przyjęty kilka dni temu program rozwoju zdolności obronnych i ujęte w nim plany rozwoju formacji zmechanizowanych, można spodziewać się zakupu transporterów także dla Sił Obronnych Republiki  Estońskiej.

Szwedzkie zainteresowanie programem jest kolejnym wyrazem bliskiej współpracy skandynawsko-bałtyckiej, mimo niedawnego drobnego zgrzytu w obszarze lotniczym. Szwecja użytkuje już 113 kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV (8×8) pod lokalnym oznaczeniem Patgb 360, zakupionych po 2010 r. Ponadto Szwedzi dysponują ok. 250 starszymi wozami fińskiej produkcji, dostarczonymi przez poprzednika Patrii, firmę SISU (XA-203S, XA-202S i XA-180S). Transportery Patria 6×6 mogłyby zastąpić najstarsze z nich. W razie zamówienia Szwedzi mogą liczyć zapewne na udział w produkcji pojazdów.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc