Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

System przeciwlotniczy HQ-17AE na eksport

Władze Chińskiej Republiki Ludowej dopuściły do eksportu samobieżny system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu HQ-17AE. Fot. CASIC

Jak 7 marca poinformował chiński anglojęzyczny portal i gazeta codzienna „Global Times”, władze Chińskiej Republiki Ludowej wydały zgodę na potencjalny eksport nowej wersji samobieżnego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu HQ-17, oznaczonej HQ-17AE.

Rodzina HQ-17 została opracowana przez 2. Chińską Akademię Nauk i Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego (CASIC) z myślą o zapewnieniu obrony pododdziałów wojsk lądowych przed samolotami, śmigłowcami i bezzałogowcami, a także lotniczą amunicją precyzyjną (bomby kierowane, pociski manewrujące) i niektórymi typami rakiet „ziemia-ziemia”. Ma być efektywny również wobec celów małogabarytowych, w tym o obniżonych sygnaturach termicznej i radiolokacyjnej.
Rodzina HQ-17 jest wyraźnie inspirowana systemem Tor, który został zakupiony przez ChRL w Rosji. Niektórzy analitycy uważają HQ-17 wręcz za bezlicencyjną kopię rosyjskiego systemu. Obecnie w skład rodziny wchodzą: HQ-17 na podwoziu gąsienicowym, HQ-17A na podwoziu kołowym (obydwa dostarczanie Wojskom Lądowym Chińskiej Aarmii Ludowo-Wyzwoleńczej) i eksportowy wariant FM-2000, który debiutował na wystawie Airshow China 2018 w Zhuhai. HQ-17AE to odmiana FM-2000, która oznaczenie odziedziczyła po wersjach chińskich.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc