Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kazachstan chwali się systemem Wing Loong I [WIDEO]

Jeden z trzech bezzałogowych aparatów latających Wing Loong I w barwach sił zbrojnych Kazachstanu. Fot. Ministerstwo Obrony Kazachstanu.

4 marca Ministerstwo Obrony Kazachstanu upubliczniło, po raz pierwszy, materiał filmowy z ćwiczeń bezzałogowych aparatów latających Wing Loong I zakupionych w Chińskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, umowa obejmowała jeden system składający się z naziemnej stacji kierowania oraz trzech bezzałogowych aparatów latających. Ich dostawy zrealizowano w 2016 roku. Poza nimi Chińczycy dostarczyli także pakiet uzbrojenia klasy powietrze-ziemia, które jest zintegrowane z konstrukcją. Dzięki temu maszyny mogą wykonywać zadania patrolowo-rozpoznawcze, a także uderzeniowe.

Wing Loong I stanowi chińską kopię amerykańskiego General Atomics MQ-1 Predator. Według danych upublicznionych przez Ministerstwo Obrony Kazachstanu konstrukcja dysponuje możliwością wykonywania lotów o długości do 20 godzin, a udźwig pozwala na zabranie do 200 kg uzbrojenia podwieszanego. System jest produkowany przez chińską firmę Chengdu - dzięki restrykcyjnej polityce Stanów Zjednoczonych związanej z eksportem bojowych bezzałogowych aparatów latających klasy MALE umożliwił Chińczykom zdobycie kilku umów eksportowych z bogatych państw Bliskiego Wschodu, które są tradycyjnymi odbiorcami technologii amerykańskich (m.in. Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej).

W przypadku Kazachstanu, władze prowadzą politykę dywersyfikacji dostaw sprzętu wojskowego. Obok Rosji zakupy są realizowane m.in. w Chinach, Izraelu oraz Europie. W przypadku ostatniego z wymienionych kierunków, głównymi elementami dostaw są samoloty transportowe produkowane przez koncern Airbus.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kazachstan chwali się systemem Wing Loong I [WIDEO]”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc