Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

„Tybetański” niszczyciel w składzie chińskiej floty

Fot. Internet

W pierwszych dniach marca w porcie Qingado, będącym główną bazą Floty Północnej, odbyła się uroczystość wejścia do służby w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej niszczyciela rakietowego Lhasa (102), drugiej jednostki typu 055 (NATO: Renhai).

Okręt ten nosi nazwę stolicy Tybetu, który od lat 50. ubiegłego wieku wchodzi w skład Chińskiej Republiki Ludowej, jako Tybetański Region Autonomiczny. Jest ono przykładem chińskiej kolonizacji zarówno pod względem urbanistycznym, jaki i społecznym. Według szacunków 60-70% mieszkańców ponad 200-tysięcznego miasta to chińscy imigranci zatrudnieni głównie w instytucjach rządowych.

Budowa najnowszych niszczycieli rakietowych typu 055 dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (MW ChALW) jest wynikiem realizacji najbardziej zaawansowanego programu produkcji okrętów bojowych w jej historii. W jego efekcie ma powstać długa seria oceanicznych jednostek eskortowych, wchodzących w skład grup zadaniowych tworzonych wokół nowych lotniskowców lub okrętów desantowych. Wpisuje się to w zaplanowany do realizacji do roku 2050 trzeci etap rozwoju sił nawodnych, w efekcie, którego jednostki MW ChALW będą mogły tworzyć silne grupę okrętowe zdolne do realizacji zadań w dowolnym rejonie świata tak jak to ma miejsce w przypadku US Navy.

Niszczyciel rakietowy Lhasa, podobnie jak prototypowy Nanchang (101), który wszedł do służby 12 stycznia 2020 r., został zbudowany przez stocznię Shanghai Jiangnan Changxin Heavy Industry Co., Ltd. Należącą do państwowego koncernu stoczniowego China Shipbuilding State Corporation (CSSC). Jednostka ta została zwodowana 28 kwietnia 2018 r., Informacja o nadaniu jej nazwy stolicy Tybetu podana została 24 lipca tego samego roku, zaś próby morskie rozpoczęła ona na początku sierpnia 2019 r.

Aktualnie poza dwoma niszczycielami tego typu znajdującymi się w służbie, dwa kolejne: Dalian (105) i Yan'an (106), zbudowane w stoczni Dalian Shipbuilding Industry Company, mają wzmocnić Flotę Południową jeszcze w tym roku. Kolejna para powstaje szanghajskiej stoczni Jiangnan Changxin i odbywa próby morskie, zaś dwie - jak dotąd ostatnie - jednostki tego typu zwodowane w Dalian są wyposażane. Poza tymi ośmioma niszczycielami należy się spodziewać budowy kolejnych, być może w nowej zmodernizowanej wersji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “„Tybetański” niszczyciel w składzie chińskiej floty”

  1. Chińczyki rosną w siłę. Może źle a może dobrze, że niedługo nie będzie jednego hegemona światowego a i Rosja poczuje oddech silnego sąsiada przy granicy i nie będzie się koncentrować tylko na naszym rejonie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc