Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bojowy debiut systemu Barak 8?

Azerbejdżan eksploatuje jeden system Barak 8, który miał zestrzelić w zeszłym roku pocisk Iskander. Fot. Kancelaria Prezydenta Azerbejdżanu

1 marca portal Middle East Eye poinformował, że według źródeł azerskich, w czasie ubiegłorocznego konfliktu o Górski Karabach zestaw obrony przeciwlotniczej Barak 8, eksploatowany przez siły zbrojne Azerbejdżanu, zestrzelił pocisk Iskander.

Na kilka dni przed podpisaniem zawieszenia broni wojska armeńskie wystrzeliły pocisk w kierunku stolicy Azerbejdżanu - Baku. Uderzenie w stolice miało mieć wymiar prestiżowy i polityczny – pomimo sukcesów na froncie miało pokazać bezsilność sił azerskich w głębi kraju. Ostatecznie pocisk został przechwycony i zniszczony w powietrzu przez jeden z zestawów przeciwlotniczych Barak 8 rozlokowanych w pobliżu Baku. Najprawdopodobniej jest to pierwszy przypadek bojowego wykorzystania systemu.

Według dostępnych informacji, Azerbejdżan zakupił w Izraelu jeden zestaw obrony przeciwlotniczej Barak 8 wraz z 80 pociskami. Całość miała kosztować około 1,5 mld USD i została dostarczona w 2016 roku. Azerbejdżan jest obecnie jednym z trzech użytkowników systemu Barak 8 (obok Izraela i Indii).

Zdaniem władz Armenii, zakupione w Rosji pociski Iskander okazały się całkowicie bezużyteczne - wśród problemów związanych z ich eksploatacją wymieniono m.in. częste przypadki niewybuchów głowic bojowych. W 2013 roku Armenia zakupiła w Rosji cztery wyrzutnie wraz z 25 pociskami, które dostarczono w 2016 roku.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 comments on “Bojowy debiut systemu Barak 8?”

 1. Iskander czyli broń korzeniami ze schyłkowego ZSRR to ogromny propagandowy rosyjski balon, takim balonem był też Pancir dopóki Izrael nie pokazał.jak F-16 chyba niszczy Pancira, a załoga zamiast walczyć wieje z tego cudu techniki.

 2. Gdyby tylko Polska posiadała minimum kilkanaście takich zestawów OPL. Barak 8 to bylibyśmy dużo bezpieczniejszym krajem. Do tego kilka baterii Patriot lub systemu Barak z wydłużonym zasięgiem i duże nasycenie w krajowe systemy Vshorad i Shorad wraz ze wzmocnieniem w postaci krajowej radiolokacji to byłoby poważne wzmocnienie naszej obrony.

 3. kolejna "cudowna"ruska onuca zasmierdziala.kremlowscy zwyrodnialcy to spece od mordowania bezbronnych,w starciu z uzbrojonym adekwatnie tak jak totalna targowica.

 4. "Ślązak" ---- problem to jest JEDNAK w tym, iż MY to CAMM-ER, no to jak do tej pory, to absolutnie NIE posiadamy.... Jest on oprócz tego CAŁKOWICIE NIE sprawdzony bojowo. System ten to jest TEŻ oprócz tego znacząco droższy, aniżeli IAI BARAK-MX, włącznie z tym w tej jego wersji "LR". Natomiast, kombinacja Raytheon'a PATRIOT PAC-3, a później to również i w jego wersji PAAC-4 (z efektorami SkyCeptor, będącymi jedynie i tylko "kosmetycznie" zmodyfikowanymi efektorami Rafael'a -- Stunner'ami!!), w połączeniu z bateriami IAI BARAK-MX / MX-LR, to WTEDY stanowiłaby TO wyjątkowo świetną obronę przeciwlotniczą, ORAZ antybalistyczną, dla nas....

 5. Marek L. SkyCeptory to dobry kuszący wyrób, wiem że de facto produkt z Izraela, oczywiście że Narew nie musi być europejski chociaż takiego bym wolał, ale są inne opcje oczywiście, jak da się zintegrować z IBCS to jest ok.

 6. IAI twierdzi, iż ten ich Barak MX, również i w ich wersjach ER i LR, to absolutnie można zintegrować z systemami IBCS. Wtedy możnaby też, poza Narwią, użyć systemów Barak-8 dla naszej Marynarki Wojennej. Oprócz tego to IAI "nęci" pełną licencją, oraz pełnym transferem technologii dla polskiej zbrojeniówki, dotyczącymi systemów Barak-MX i Barak-8. Systemy Barak-MX i Barak-8 są tańsze w zakupie od CAMM / CAMM-ER, no a oprócz tego, to są one już sprawdzone bojowo....

 7. gdyby głupota unosiła w powietrzu niektórzy fruwaliby jak gołębie pisze:

  Człowiek czyta te komentarze i ręce załamuje nad upadkiem polskiego systemu edukacji podstawowej. Davienici i dromy dotarli i tutaj.

 8. Marek L. na pewno CAMM nie jest jedyny, to kwestia politycznych decyzji, najgorszy jest brak decyzji, niech MON wybierze już cokolwiek bo Newy są dobre ale do muzeum.

 9. W rzeczy samej ??? No, ale jeżeli JUŻ, no to może by tak trochę, ty klasyczny putinowski trollu, KONKRETNIEJ ????

 10. "Ślązaku" na początkek: to te kolejne (bo Pan Redaktor to trochę za powoli to publikował!), wypowiedzi "Czyżby?", to NIE odnosiły się do Ciebie, a do tego BARDZO absurdalnego wpisu tego putinowskiego Trolla, pod tytułem: "gdyby głupota unosiła...". A odnośnie tych CAMM-ER, względnie Barak-MX, MX-ER, MX-LR, -8 ---- no to ja zgadzam się tutaj z Tobą, i to na 100%, najgorszy to jest ten obecny, i to już od wielu lat trwający "paraliż decyzyjny" naszego MON'u, dotyczący systemów Narew.... Najważniejsze to jest TO, aby W KOŃCU już COŚ, i to wtedy w dużych ilościach, JUŻ BYŁO!!!!

 11. gdyby głupota unosiła w powietrzu niektórzy fruwaliby jak gołębie pisze:

  Choć pierwotnie odnosiło się to tylko do dwóch miszczuf jednak widzę, po histerycznej reakcji (ciekawe czym "wspomaganej" patrząc na godziny "pseudo ripost"), że powinno do trzech. I jak tu znowu nie wierzyć przysłowiom: np. "uderz w stół a nożyce się odezwą"

 12. No faktycznie, ty fruwający "Gołąbeczku", no a WŁAŚCIWIE to "Gałubcziku"-Trolliku, twój ten OBECNY histeryczny bełkot jest równie TOTALNIE absurdalny, jak i ten twój poprzedni.... Zgoda, i to na 100%, co do jednego: gdy w stół uderzą, to NATYCHMIAST te putinowskie nożyce, a właściwie to te putinowskie siekiery, to się odezwą.... A czy ten twój dział dezinformacji i Wojny Psychologicznej FSB, to NADAL jeszcze płaci ci w Rublach ??? Zażądaj od NICH "przetransferowania" ich na CHF, no bo ten twój putinowski Rubel to całkiem ostatnio słabiutki się zrobił, i pomimo tej twojej patetycznie nędznej "wierszówki", to powinieneś od NICH, od tej pory, to brać jedynie w CHF....... ;-)))

 13. No faktycznie, ty fruwający "Gołąbeczku", no a WŁAŚCIWIE to "Gałubcziku"-Trolliku, ten twój OBECNY histeryczny bełkot to jest RÓWNIE i TOTALNIE absurdalny, jak i ten twój poprzedni.... Zgoda, i to wtedy na 100%, co do jednego: gdy w stół uderzą, to NATYCHMIAST to te twoje putinowskie nożyce, a właściwie to te twoje putinowskie siekiery, to się odezwą....... A czy ten twój Dział Dezinformacji i Wojny Psychologicznej FSB, to NADAL jeszcze płaci ci w Rublach ??? Zażądaj od NICH "przetransferowania" ich na CHF, no bo ten twój putinowski Rubel to całkiem ostatnio słabiutki się zrobił, i pomimo tej twojej patetycznie nędznej "wierszówki", to powinieneś od NICH, od tej pory, to brać jedynie w CHF....... ;-)))

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc